1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak przygotować rower elektryczny na nowy sezon wycieczek jednośladami?

Jak przygotować rower elektryczny na nowy sezon wycieczek jednośladami?

Jak przygotować rower elektryczny na nowy sezon wycieczek jednośladami?

Rowery elektryczne są w Polsce coraz popularniejsze. W wielu miastach możemy wypożyczyć je z miejskich lub prywatnych wypożyczalni, niektórzy jednak decydują się na kupno własnego jednośladu. Jak dbać o taki pojazd? Co należy zrobić przed kolejnym sezonem rowerowych wycieczek?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Co zrobić, aby przygotować rower elektryczny do sezonu?

To, jakie działania należy podjąć w okresie wiosennym zależy w dużej mierze od tego, jak e-rower był przechowywany podczas zimy. Panuje tu parę zasad. Sam rower może być zimą przechowywany w dowolnej temperaturze, jednak tego samego nie można powiedzieć o jego baterii. Jeśli wyładowany akumulator jest narażony na ujemne temperatury, jego wydajność może ulec zmniejszeniu. Dlatego w okresie zimowym najlepiej wyjmować baterię z roweru gdy ten nie jest utrzymany i trzymać ją w temperaturze co najmniej 10°C naładowaną na mniej więcej 50%-60%.

Przed sezonem warto przyjrzeć się baterii, zobaczyć, czy styki w gnieździe nie są zaśniedziałe lub skorodowane (może się tak stać szczególnie wtedy, gdy długo nieużywana bateria była podpięta do roweru). Jeśli coś jest z nią nie tak, może być konieczny zakup nowej. Jeżeli jednak nie wykazuje oznak zniszczenia, naładuj ją dedykowaną ładowarką.

Warto też wyczyścić rower. W żadnym wypadku nie używaj do tego myjki ciśnieniowej, która może wypłukać smar z łożysk lub zalać elektronikę. Najlepsza będzie gąbka czy ścierka, łagodny szampon i woda. W większości przypadków wystarczy proste starcie kurzu. Mycie roweru możesz wykorzystać do dokładnego przyjrzenia się wszystkim elementom. Sprawdź na przykład czy na ramie nie pojawiła się rdza. Jest to szczególnie istotne, jeżeli korzystałeś z roweru w zimie – rozsypywana na chodnikach w tym okresie sól potrafi działać korozyjnie na różne elementy pojazdu.

Regularnie sprawdzaj działanie swojego roweru elektrycznego

Gdy będziesz mieć pewność, że bateria działa prawidłowo a rower jest czysty, wykonaj krótką przejażdżkę, aby sprawdzić działanie całej elektroniki, napędu czy wspomagania. Możesz na przykład okrążyć budynek, w którym mieszkasz albo pojechać po małe zakupy do pobliskiego sklepu. Taka krótka podróż na pewno sprawi, że poczujesz co jeszcze jest do poprawienia w działaniu pojazdu. Po powrocie z wycieczki przejrzyj hamulce i przerzutki, ureguluj je w razie potrzeby. Sprawdź też napięcie linek i upewnij się, że są w całości chronione pancerzami. Potraktuj je smarem w sprayu lub inną substancją, która zabezpieczy je przed wodą.

Warto dokładnie sprawdzić również łańcuch i zębatki, które w razie potrzeby także należy nasmarować. Dobrym pomysłem może być również regularna wycieczka z rowerem elektrycznym do serwisu, który zajmuje się tego typu pojazdami. Moment, w którym na zewnątrz robi się coraz cieplej jest na to idealny. Po dobrze przeprowadzonym przeglądzie można swobodnie cieszyć się piękną pogodą podczas wycieczek na swoim e-rowerze.

– Czytaj także: Ładowarki do elektrycznych hulajnóg i rowerów zasilane… słońcem

Źródła: citylion.pl, swiatbaterii.pl

Fot. Canva (Scharfsinn86)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.