1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polacy zbudują farmę wiatrową u wybrzeży Estonii. W planach również produkcja wodoru i amoniaku

Polacy zbudują farmę wiatrową u wybrzeży Estonii. W planach również produkcja wodoru i amoniaku

Grupa Kapitałowa Respect Energy ogłosiła plany realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej opartej o pływające turbiny (floating offshore) u wybrzeży Estonii. Projekt zakłada także budowę pilotażowej instalacji do produkcji wodoru i amoniaku na platformach umiejscowionych przy turbinach wiatrowych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Polska firma inwestuje w pływające turbiny wiatrowe

Planowana inwestycja zlokalizowana będzie u wybrzeży Estonii na obszarze Wind Energy Innovation Area. Morska farma wiatrowa o mocy 820MW wyposażona zostanie w pływające turbiny wiatrowe, a jej planowane uruchomienie przewidziane jest na 2032 rok. Przewidywana roczna produkcja energii po osiągnięciu operacyjności wyniesie 3,75 TWh. 

– Wraz ze złożeniem aplikacji oraz odpowiednich wniosków rozpoczynamy wieloetapowy projekt, którego celem jest budowa innowacyjnej farmy morskiej u wybrzeży Estonii. Pływające turbiny morskie, dzięki swojej unikalności, stanowić będą o przyszłości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Budowa pilotażowej infrastruktury do produkcji wodoru i amoniaku, zlokalizowanej na morzu, dodatkowo czyni z estońskiego projektu jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie w tej części Europy. To kolejna – po projekcie u wybrzeży Australii – inwestycja Respect Energy Holding w morską energetykę wiatrową – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy. – Mamy wstępne warunki przyłączenia. Podpisaliśmy również umowy o współpracy z lokalnymi partnerami z Estonii, co umożliwi nam stworzenie lokalnego łańcucha dostaw – dodaje Jabłoński.

Kolejny krok ku zielonej energii w Estonii

Ogłoszony projekt realizowany będzie przez Grupę Kapitałową Respect Energy przy współpracy z firmą BaltiConnect, zajmującą się rozwojem projektów offshore. Dodatkowo Respect Energy podpisała umowę o współpracy między innymi z Portem Tallinn – dotyczącą użytkowania infrastruktury portu wymaganej do wsparcia produkcji, montażu i obsługi farmy, a także Uniwersytetem Technicznym w Tallinie (TalTech) – dotyczącą współpracy badawczo-rozwojowej oraz pozyskiwania pracowników do projektu. Współpraca Estończyków z polską spółką jest kolejnym krokiem do osiągnięcia przez kraj neutralności klimatycznej. Estonia do 2030 roku 100% swojej energetyki planuje oprzeć na odnawialnych źródłach energii.

Grupa Kapitałowa Respect Energy to pierwszy w Polsce podmiot oferujący klientom w 100% zieloną energię. Spółka jest nabywcą, producentem, dostawcą i sprzedawcą energii z odnawialnych źródeł. Działalność Respect Energy opiera się na kilku filarach, m.in.: międzynarodowym obrocie energią elektryczną, prawami majątkowymi oraz gwarancjami pochodzenia, a także sprzedaży energii do odbiorców końcowych i działaniach promujących dostęp do czystej energii. Firma podpisała ostatnio umowę ze spółką PTWP Event Center, na skutek której katowicki Spodek, a także położone tuż obok Międzynarodowe Centrum Kongresowa będą zasilane w całości z odnawialnych źródeł energii.

– O zielonej energii w Spodku i MCK więcej przeczytasz tu: Eko-rewolucja w Katowicach. MCK i Spodek przechodzą na zieloną energię

Źródło: informacja prasowa – Respect Energy

Fot. Respect Energy, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.