Usługa monitorowania atmosfery Copernicus śledzi pożary na świecie. Lasy płoną szczególnie na półkuli północnej: w USA, Rosji i Europie. Na naszym kontynencie pożary zbierają żniwo we Francji i Niemczech, lecz najbardziej dramatyczna sytuacja ma miejsce w Hiszpanii.
Spis treści
Pożary na świecie – Hiszpania
Pożary na świecie dają się we znaki. Naukowcy z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) zaobserwowali, że jedne z największych pożarów w ostatnim czasie miały miejsce w Hiszpanii.
W Andaluzji, w pobliżu Costa del Sol w Hiszpanii, pożar rozpoczął się 8 czerwca 2022 roku. Spowodował on ewakuację 2000 osób z pobliskiego miasta na Benahavis. Dane pokazują, że moc pożarów była ekstremalnie wysoka w porównaniu ze średnią z lat 2003-2021 roku. W całej Hiszpanii zaobserwowano wiele innych pożarów, w tym w regionie Kastylii i León.
Do intensywności niszczycielskich pożarów w połowie czerwca przyczyniły się niezwykle wysokie temperatury i silne wiatry. W Ameryce Północnej wielkie pożary wystąpiły w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.
Stany Zjednoczone
Znaczący pożar utrzymywał się od połowy kwietnia do początku czerwca 2022 roku w Nowym Meksyku. Niedawno, w czerwcu 2022 roku, zaobserwowano rosnącą liczbę pożarów na Alasce.
W pierwszych tygodniach czerwca na Alasce, w tym w obrębie koła podbiegunowego, zaczęła wybuchać coraz większa liczba pożarów, powyżej średniej z lat 2003-2021 roku. Doprowadziło to do transportu dymu przez Morze Beauforta w kierunku Oceanu Arktycznego.
Rosja
W ciągu ostatnich kilku tygodni pożary pojawiły się w Republice Sacha i Okręgu Autonomicznym Czukotki.

Z danych CAMS wynika, że w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca łączna szacunkowa emisja dwutlenku węgla z wiosennych pożarów (w tym pożarów lasów i otwartego wypalania w rolnictwie) dla Okręgów Federalnych Uralu i Syberii, pomimo stosunkowo intensywnego początku sezonu, była bliska do średniej z poprzednich lat w zbiorze danych (2003-2020 r.) dla pory roku. Dalekowschodni Okręg Federalny zwykle doświadcza pożarów latem, a nie wiosną i obecnie wykazuje typowe dla tej pory roku wartości.
Zmiany klimatu a pożary na świecie
Mark Parrington, Senior Scientist i ekspert ds. pożarów w CAMS, komentuje obecną sytuację:
– Przez ostatnie lata, w miesiącach letnich obserwowaliśmy trwające na dużą skalę pożary na półkuli północnej. Już teraz ściśle monitorujemy pożary, które rozwinęły się wiosną i wczesnym latem. Od początku tego lata obserwujemy dość typowe trendy, inne niż w Nowym Meksyku i na Alasce.
Chociaż aktywność pożarów na północnej półkuli nie była szczególnie niezwykła, wiemy, że zwiększona palność roślinności wpłynęła na wyższe ryzyko dużych pożarów, których faktyczne występowanie i skala są trudne do przewidzenia.
Więcej o wpływie zmian klimatu na upalne temperatury:
źródło: Informacja prasowa Copernicus
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.