Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska aplikacja pomaga ratować zagrożone gatunki w Afryce 

Polska aplikacja pomaga ratować zagrożone gatunki w Afryce 

Polska firma Appsilon we współpracy z Uniwersytetem w Stirling stworzyła aplikację Mbaza AI, która wspiera ochronę zagrożonych gatunków zwierząt. Korzystają z niej już strażnicy leśni z parków narodowych Gabonu, Kamerunu oraz Kenii. Aplikacja została uznana za jedną z 10 najlepszych na świecie przez Międzynarodowe Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją (IRCAI) działające pod patronatem UNESCO. 

Reklama

Projekt, który ma pozytywny wpływ

Firma Appsilon od 2013 roku dostarcza innowacyjne rozwiązania z zakresu analizy danych i uczenia maszynowego. Swoje usługi świadczy dla klientów z listy Fortune 500 na całym świecie. Misją firmy jest tworzenie rozwiązań, które poprzez nowoczesne technologie pomagają chronić ludzkie życie i wpływają na poprawę jego warunków. W ramach inicjatywy Data for Good Appsilon realizuje projekty, które odpowiadają na największe wyzwania dzisiejszego świata, przede wszystkim w obszarze ekologii i zmian klimatycznych. Jednym z nich było stworzenie aplikacji Mbaza AI. 

Mbaza powstała jako odpowiedź na konkretny problem. Filip Stachura, prezes Appsilon w rozmowie z portalem innpoland.pl wyjaśnia, że firma była gotowa pomóc w realizacji jakiegoś projektu, który niesie za sobą pozytywny wpływ na ludzi czy środowisko. Na informację umieszczoną na blogu Appsilon odpowiedział dr Robin Whytock z Uniwersytetu w Stirling w Szkocji. To jeden z czołowych ośrodków prowadzących badania nad ekologią tropikalną. Tamtejsi naukowcy od 1983 roku prowadzą stację badawczą w parku narodowym w Gabonie, gdzie monitorują bioróżnorodność, wykorzystując do tego 200 fotopułapek. Dużym wyzwaniem było dla nich zbieranie i analiza zrobionych przez nie zdjęć. I tu z pomocą przyszła polska firma i aplikacja Mbaza AI.

Na ratunek bioróżnorodności

Niestety bioróżnorodność na całym świecie jest zagrożona. Kolejne raporty informują nas o kiepskiej kondycji gatunków roślin i zwierząt. Ważną rolę w ochronie bioróżnorodności odgrywa stały monitoring. Zebrane dane pozwalają ocenić liczebność populacji i zrozumieć jej zachowania. 

I tak się dzieje w gabońskich lasach, które pokrywają aż 87% powierzchni kraju. To tu rośnie drugi co do wielkości las deszczowy na świecie o powierzchni około 22 milionów hektarów. W Gabonie mieszka też wiele zagrożonych gatunków zwierząt, w tym leśnych słoni afrykańskich, których populacja spadła w ciągu minionych 15 lat o 70%.

Umieszczone tu fotopułapki dostarczają danych, a aplikacja Mbaza AI pomaga ekologom i pracownikom parków narodowych w ich zrozumieniu, dokonując błyskawicznej i bardzo dokładnej klasyfikacji zdjęć. W ciągu zaledwie kilku godzin sztuczna inteligencja, wykonuje pracę, która człowiekowi zajęłaby kilka tygodni lub nawet miesięcy. Aplikacja klasyfikuje nawet 3000 obrazów na godzinę. W ten sposób szybko dostarcza cenne informacje na temat stanu zagrożonych gatunków zwierząt i ewentualnych niebezpieczeństw związanych z kłusownictwem lub nielegalną wycinką lasów. Aplikacja pomaga też w lepszym planowaniu działań na rzecz ochrony bioróżnorodności.

Najważniejszym atutem Mbazy jest to, że działa ona na zwykłym laptopie, bez dostępu do internetu, a przecież zasięg internetu w lasach afrykańskich jest ograniczony. Dzięki temu, specjaliści mogą szybko zebrać informacje nawet ze środka tropikalnej puszczy, do której dotarcie zajmuje kilka dni trudnej i męczącej wędrówki. 

Co więcej, aplikacja potrafi wyciągnąć wnioski bazując nawet na słabej jakości zdjęciach robionych nocą – a musimy mieć świadomość, że na fotografiach często jest utrwalony tylko kawałek zwierzęcia na tle gęstego lasu.

Rewolucja w pracy strażników leśnych 

Możliwość korzystania z aplikacji w niemal każdych warunkach, w połączeniu z automatyzacją procesu klasyfikacji zdjęć zrewolucjonizowała już sposób pracy strażników leśnych z parków narodowych Gabonu, Kamerunu oraz Kenii. Rozwiązanie jest też obecnie testowane w Kongu. Prezes Appsilon ma nadzieję, że aplikacja stanie się ogólnodostępnym narzędziem pozwalającym na monitoring, a tym samym ochronę ekosystemów. 

Aplikacja została uznana za jedną z 10 najlepszych na świecie przez Międzynarodowe Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją (IRCAI) działające pod patronatem UNESCO. IRCAI wybrało 100 najlepszych projektów, które wspierają realizację celów zrównoważonego rozwoju ONZ z wykorzystaniem sztucznej
inteligencji. Dodatkowo, dziesięć z nich otrzymało wyróżnienie jako wybitne. Jednym z nich była aplikacja Mbaza AI.

Uznanie ekspertów UNESCO to dla nas wielki powód do dumy. To dowód na to, że nasza praca ma realny wpływ na realizację celów zrównoważonego rozwoju, a wykorzystywana technologia może zmieniać świat na lepsze. Mam nadzieję, że dzięki temu wyróżnieniu informacja o naszej aplikacji dotrze do jak największej liczby osób zaangażowanych w prace nad ochroną bioróżnorodności. Mbaza ma wielki potencjał i jestem pewien, że może znacząco pomóc w wysiłkach na rzecz ochrony zagrożonych gatunków zwierzątmówi Filip Stachura, CEO Appsilon.

Aplikacja Mbaza AI jest bezpłatna i można ją znaleźć tutaj

źródło: informacja prasowa, innpoland.pl; zdjęcia z fotopułapek wykonane w Parku Narodowym Lope w Gabonie

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.