Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

To pierwsza taka instalacja na świecie! Produkuje zielony wodór na Oceanie Atlantyckim

To pierwsza taka instalacja na świecie! Produkuje zielony wodór na Oceanie Atlantyckim

Na wodach Oceanu Atlantyckiego zamontowano specjalną instalację – Sealhyfe, która będzie produkować zielony wodór. To pierwszy taki projekt na świecie. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zielony wodór produkowany na Oceanie Atlantyckim

Sealhyfe została zainstalowana na wodach Oceanu Atlantyckiego, 20 km od brzegu miejscowości Le Croisic we Francji. Urządzenie ma moc 1 MW i współpracuje z centrum energetycznym SEM-REV w Nantes. Od 20 czerwca w ramach projektu pilotażowego produkuje zielony wodór.

Sealhyfe umiejscowiono wraz z turbiną wiatrową na platformie WAVEGEM (zaprojektowała ją firma GEPS Techno), aby stabilizować urządzenie na wodach atlantyku. Pilotażowa konstrukcja francuskiej firmy jest w stanie produkować nawet 400 kg zielonego wodoru dziennie.

mOSDmYjPn2ewiV IIDw6sGv7pCuxhWZut Cxu7NVW8vZx8Hq3Hnlkw82xZe 1vfQunTP7nyRqdl6fKjTkU4lT GVp8sp9OZTEy6KQhQcj9fJzPjqaR20Y1 JC

Źródło: lhyfe.com

– Nasz zespół dokonał prawdziwego przełomu technologicznego, projektując pierwszy pływający zakład produkcji zielonego wodoru. Ten projekt stanowi ogromną szansę rozwoju dla masowej produkcji zielonego wodoru oraz dekarbonizacji przemysłu i transportu. Wierzymy, że transformacja jest dziś możliwa i chcemy ją przyspieszyćpowiedział Matthieu Guesné, założyciel i dyrektor generalny Lhyfe. 

Jak Sealhyfe produkuje zielony wodór? Trzy etapowo, poprzez:

  • przekształcanie napięcia elektrycznego z pływającej turbiny wiatrowej,
  • pompowanie, odsalanie i oczyszczanie wody morskiej, 
  • rozbijanie cząsteczek wody za pomocą elektrolizy w celu uzyskania odnawialnego zielonego wodoru.

Zielony wodór również na Morzu Północnym?

Samą instalację Sealhyfe poprzedziły testy przeprowadzone od września 2022 roku do maja 2023 roku w porcie Saint-Nazaire. Jak zapewnia francuska firma zostaną one powtórzone, ale już w warunkach Oceanu Atlantyckiego. Sealhyfe ma być podstawą do realizacji jeszcze większego projektu – HOPE, który otrzymał już wsparcie z UE w wysokości 20 mln euro. Tym razem ma zostać zainstalowany na Morzu Północnym, u wybrzeży Belgii. 

Jak podaje francuska firma, dzięki mocy 10 MW urządzenie będzie w stanie produkować nawet cztery tony zielonego wodoru, który następnie będzie eksportowany rurociągiem na ląd. HOPE może zostać oddany do użytku już w 2026 roku.

Źródło i fot główna: lhyfe.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.