Polska energetyka w perspektywie 2020 roku: co z 15% udziałem OZE w krajowym miksie?

Czy na Polskę zostaną nałożone kary za niespełnieniem obietnic unijnych w związku z pakietem klimatyczno-energetycznym 2020? Jak realizowane są rządowe plany na rozwój OZE w naszym kraju? I co z pierwszym blokiem energii jądrowej? Sprawdźcie, jak zapowiada się nasza energetyczna przyszłość.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W listopadzie zeszłego roku do konsultacji społecznych trafił projekt “Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku”. Ministerstwo Energii zakłada przede wszystkim, że „Krajowe zasoby węgla pozostaną głównym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski i podstawą bilansu energetycznego państwa”, ale z uwzględnieniem koniecznych inwestycji na rzecz zwiększenia efektywności wydobycia węgla. W planach jest też modernizacja elektrowni o słabych parametrach technicznych, pod warunkiem, że przełoży się to na uzyskanie lepszych efektów. Ponadto Ministerstwo Energii zakłada, że od 2031 r. w Polsce zacznie działać pierwsza elektrownia jądrowa, której koszt budowy może wynosić około 60 mld złotych.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku pokrywa się częściowo z niedawno opublikowanym projektem Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu, który powstał w wyniku rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. W jego ramach premier Mateusz Morawiecki ostrzega, że Polska nie zdoła spełnić celu 15% udziału OZE w krajowym miksie energetycznym do 2020 roku. Jak się okazuje, w ten sposób nie uda się nie tylko zrealizować unijnych założeń, ale także rządowych zapowiedzi, zgodnie z którymi do tego czasu powinniśmy osiągnąć próg 15,85% OZE.

Co się stanie, jak Polska nie spełni unijnych obietnic? Na nasz kraj zostaną nałożone wysokie kary finansowe – nawet 13 mld złotych.

Nad Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu pracowały resorty: środowiska, finansów, przedsiębiorczości i technologii, inwestycji i rozwoju, spraw zagranicznych, rolnictwa, nauki i infrastruktury, gospodarki morskiej, rodziny oraz instytucje, takie jak: Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, URE, GUS i Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.