Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska firma liderem w produkcji biodegradowalnych naczyń z otrąb

Naczynia z otrąb

Polska firma liderem w produkcji biodegradowalnych naczyń z otrąb

Jeżeli jesteście miłośnikami proekologicznych rozwiązań, na pewno słyszeliście o polskiej marce Biotrem. Firma zajmuje się produkcją naczyń z otrąb pszennych i cieszy się popularnością na całym świecie. A wszystko zaczęło się w latach 90-tych zupełnie… przez przypadek. 

Reklama

Nietypowe początki

W latach dziewięćdziesiątych pan Jerzy Wysocki z Zambrowa pracował jako młynarz. Każdego dnia po pracy w trzech należących do niego młynach, jako produkt uboczny mielenia zbóż, powstawało aż 60 ton zbędnych otrąb. Pewnego razu maszyna zacięła się i po chwili wyrzuciła sprasowaną zbitkę otrąb. Tak powstał pomysł, aby z niepotrzebnych wiórek stworzyć potrzebne – bo ekologiczne – jednorazowe naczynia. 

Wyjątkowe właściwości 

Naczynia produkowane są z naturalnych surowców, bez udziału środków chemicznych, dzięki czemu podlegają pełnej biodegradacji w zaledwie 30 dni. Produkcja jest bardzo wydajna – z jednej tony otrąb można wyprodukować aż 10 tysięcy sztuk naczyń. Obecnie produkowane jest ok. 15 milionów naczyń w ciągu roku. Przedmioty są przystosowane zarówno do dań zimnych, jak i gorących. Można je wykorzystywać także w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. W ofercie dostępne są talerze, miski, kubki i sztućce. 

Pozytywny odbiór na świecie

Marka odnosi sukcesy na rynkach międzynarodowych. Produkty firmy Biotrem są dostępne w wielu krajach europejskich, a także m. in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Korei Południowej. W zeszłym roku Biotrem prezentował swoje wyroby na targach Green Living Show w Kanadzie, gdzie spotkał się z dużym zainteresowaniem. 

Dyrektywa plastikowa UE

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, do 2021 roku zakazem sprzedaży zostaną objęte produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego, w tym naczynia, sztućce, słomki do napojów, patyczki do uszu i rączki do balonów. Powodem tej decyzji jest raport Komisji Europejskiej, według którego wspomniane produkty stanowią 70% wszystkich odpadów morskich. 

Źródło: exumag.com

Zdjęcie: Biotrem / Facebook

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.