Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska kopalnia w Chile przeszła w 100% na zieloną energię

Polska kopalnia w Chile przeszła w 100% na zieloną energię

Polska kopalnia w Chile przeszła w 100% na zieloną energię

Należąca w 55% do KGHM kopalnia miedzi w Chile od nowego roku zużywa wyłącznie zieloną energię. Wcześniej jedynym źródłem energii był węgiel, a zmiana spotkała się z entuzjastyczną reakcją chilijskiego rządu.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Polska kopalnia w Chile

Kopalnia Sierra Gorda, na terenie której prace prowadzi KGHM, położona jest w Chile – na pustyni Atacama. Znajduje się około 60 km na południowy zachód od miasta Calama na północy Chile, na wysokości około 1700 m n.p.m. Obecnie prowadzona jest tam eksploatacja obszaru Catabela z docelową głębokością eksploatacji do około 1000 m. Polska firma ma 55% udziałów kopalni, obiekt nie należy zatem w całości do Polaków, ale to spółka skarbu RP ma tam najwięcej do powiedzenia.

Jak mówi w rozmowie portalem i.pl Mirosław Kidoń, wiceprezes KGMH ds. aktywów zagranicznych, na przestrzeni ostatnich lat w związku z działaniem kopalni podjęto szereg działań na rzecz modernizacji obiektu. Sierra Gorda jest najbardziej wydajną kopalnią KGHM, nazywaną wręcz “perłą w koronie” polskiej spółki.

Przejście Sierra Gorda na odnawialne źródła energii umożliwia wyeliminowanie miliona ton CO2 rocznie. To mniej więcej odpowiednik zasilania zieloną energią wszystkich domów w chilijskim regionie Antofagasta przez 2,7 roku. Jakie inwestycje weszły tam w życie a jakie dopiero zmienią oblicze kopalni?

100% zasilania z OZE

Jak przyznał w rozmowie z i.pl Mirosław Kidoń, w poprzednich latach źródło energii dla kopalni stanowił jedynie węgiel. Natomiast w 2022 roku za 36% zużywanego na jej działanie prądu odpowiadały już OZE. Od nowego roku zielone źródła stanowią już 100% energii wykorzystywanej w Sierra Gorda. 

Regulacje energetyczne w Chile naciskają na produkcję zielonej energii, co pozwoliło nam na nowe umowy z naszymi partnerami, w efekcie czego od 1 stycznia 2023 roku kopalnia Sierra Gorda zużywa wyłącznie zieloną energię.

To wyjątkowe wydarzenie, bo jesteśmy jedną z największych kopalni chilijskich, która jako jedna z pierwszych przechodzi w pełni na ten typ źródła energetycznego. Wiąże się to oczywiście z poparciem, wręcz entuzjazmem rządu chilijskiego
mówi Kidoń w wywiadzie dla i.pl.

Wypowiedź sugeruje, że może chodzić o umowy zakupu zielonej energii elektrycznej z zewnętrznych źródeł. To popularna praktyka wśród spółek, które z różnych powodów muszą zdecydować się na dywersyfikację swojego portfela energetycznego.

Potwierdza to sprawozdanie KGHM, w którym czytamy:

Umowa pomiędzy AES Gener a Sierra Gorda na dostarczanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym farm fotowoltaicznych, gwarantuje pokrycie całkowitego zapotrzebowania kopalni (ok. 1.3 TWh rocznie).

Według portalu RenewablesNow, na mocy umowy kopalnia będzie zasilana w 100% ze źródeł odnawialnych od 2023 roku do grudnia 2039 roku. Park fotowoltaiczny Andes Solar II B firmy AES Gener wyposażony jest w magazyn energii, dzięki czemu dostarcza energię elektryczną w ciągu dnia i gdy światło słoneczne nie jest dostępne.

Dodatkowo w 2020 roku chilijski partner KGHM, firma AES Gener, rozpoczęła budowę elektrowni Andes Solar II B o mocy 180 MW, wyposażonej w system magazynowania energii o mocy 112 MW. AES Gener chwali się na swojej stronie, że ma być to najbardziej wydajna farma fotowoltaiczna na świecie. Co ciekawe, farma powstanie w technologii unikalnej na skalę światową.

Farma fotowoltaiczna, która powstaje w jeden dzień

Tak plany rozbudowy mocy OZE w pobliżu polskiej kopalni opisuje chilijska firma:

Andes Solar II B będzie najbardziej wydajnym parkiem fotowoltaicznym na świecie. Zlokalizowany w regionie Antofagasta, będzie dostarczał 180 MW, w tym 10 MW z technologią wstępnie zmontowanych paneli Maverick 5B i będzie posiadał zintegrowany system baterii, który zapewni 112 MW.

Inicjatywa będzie pierwszym parkiem fotowoltaicznym w Chile zintegrowanym z baterią litową do magazynowania energii, co pozwoli na wtłaczanie energii słonecznej do systemu w nocy.

Baterie o mocy 112 MW, które wraz z Fluence będą częścią tego projektu, czynią z niego największy system magazynowania energii w Ameryce Łacińskiej, zdolny do dostarczania energii do sieci przez 5 godzin
czytamy na stronie AES Gener.

To jednak nie wszystko. Farmy o moce 10 MW zostaną zbudowane przy użyciu nowej i rewolucyjnej technologii Maverick firmy 5B. Wykorzystuje ona modułowe i prefabrykowane panele słoneczne instalowane przy użyciu unikalnego urządzenia. Dzięki temu ich montaż trwa ⅔ krócej w porównaniu do standardowych technologii i zajmuje połowę powierzchni zwykle przeznaczonej na ten cel.

Więcej o tej technologii przeczytasz w artykule:

Pogoda w Sierra Gorda sprzyja montażowi paneli słonecznych. Kidoń w rozmowie z portalem Biznes Alert przyznał z kolei, że kopalnia może być w całości zasilana energią z farm fotowoltaicznych, w których budowę może inwestować KGHM.

Dzisiaj w Chile ta energia ma potencjał, aby być najtańszą opcją z możliwych, zdecydowanie tańszą od tej z węgla. Chcemy iść w tym kierunku, ponieważ to się po prostu opłaca, jest tańsze a przy okazji pożyteczne dla środowiskapodkreślał Kidoń w wywiadzie dla Biznes Alert.

OZE jest rozwiązaniem dla górnictwa nie tylko w Ameryce Południowej. Zielona energia może być także nadzieją na transformację dla największej w Europie elektrowni węglowej, czyli polskiego Bełchatowa.

Transformacja obszarów górniczych

Śląsk to region z największym wydobyciem węgla kamiennego w całej Unii Europejskiej. Właśnie dlatego w połączeniu z Małopolską otrzyma on najwięcej pieniędzy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Przede wszystkim mają one wspierać lokalną dywersyfikację gospodarczą poprzez inwestowanie w małe i średnie przedsiębiorstwa z branży odnawialnych źródeł energii, czystej mobilności i zielonych sektorówczytamy w komunikacie Komisji Europejskiej. 

Fundusz ma również wspierać rekultywację terenów pogórniczych oraz podnoszenie efektywności energetycznej budynków publicznych i mieszkaniowych. 

W planach zatwierdzonych przez Komisję Europejską brane pod uwagę jest również ograniczanie wydobycia węgla brunatnego w Bełchatowie i Koninie. To właśnie w Bełchatowie znajduje się największa elektrownia węgla brunatnego w Europie, która jednocześnie jest największym emitentem CO2 na kontynencie. 

To powód 1270 przedwczesnych zgonów oraz 3,5 mln euro kosztów opieki zdrowotnej każdego roku. 

źródło: i.pl, kghm.com, Biznes Alert, renewablesnow.com, aeschile.com, zdj. główne i zdjęcia: KGHM,

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.