Polska przyczyni się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej?

Polski potencjał offshore

Od pewnego czasu krążą plotki, jakoby na polskich wodach terytorialnych Morza Bałtyckiego miałaby powstać farma wiatrowa. Nadzieje te są związane przede wszystkim z inwestycją Baltic Pipe, która miałaby zapewnić Duńczykom prostą drogę do budowania wiatraków właśnie na polskiej części Bałtyku. Wydaje się zatem, że kolejne inwestycje w energię generowaną przez morskie wiatraki, są na tym terenie jedynie kwestią czasu.

Polska jest bowiem jednym z sygnatariuszy podpisanego w Tallinie porozumienia Baltic Sea Declaration. Wśród państw, które zdecydowały się złożyć swój podpis pod powyższym projektem, znajdują się kraje skandynawskie, takie jak Dania, Szwecja i Finlandia oraz Estonia, Niemcy, Łotwa, Polska i Litwa. Wszyscy sygnatariusze zobowiązali się już na samym początku do nakreślenia krajowych planów działania w sprawie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Morze Bałtyckie ma duży potencjał wiatrowy z uwagi na intensywność wiatru oraz sprzyjające prądy morskie. Według szacunków wykonanych przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, na obszarze Bałtyku jeszcze do 2030 roku mogą zostać zainstalowane farmy wiatrowe o łącznej mocy 9 GW.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Eesti Energia wkracza na polski rynek

Następny artykuł

Nowy typ oświetlenia sygnalizacyjnego na masztach wiatrowych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,