Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska szansa na tytuł najlepszego budynku świata!

Polska szansa na tytuł najlepszego budynku świata

Polska szansa na tytuł najlepszego budynku świata!

W listopadzie 16-18 dnia 2016 roku w Berlinie odbędzie się Światowy Festiwal Architektury. Polska stacja benzynowa dostała nominacja w dwóch kategoriach: infrastruktura i budynek eksperymentalny. Osoby odpowiedzialne za projekt nowoczesnej trzypiętrowej stacji tankowania są to polscy architekci z pracowni KAMJZ w składzie Maciej Jakub Zawadzki z zespołem.

Reklama

Stacja ma powstać na południu Warszawy, której operatorem ma być Shell. Jej otwarcie ma mieć miejsce za rok ewentualnie kilka lat i być projektem godnym naśladowania takiej budowy w innych miejscach.

b1

Innowacyjny projekt ma posiadać trzy kondygnacje. Na dolnej kondygnacji mają stanąć dystrybutory paliwowe, które stoją w każdej typowej stacji w Polsce, oraz zawieszone na suficie, umożliwiając przy tym wymianę na kable do ładowania samochodów elektrycznych. Piętro drugie ma być wyłożone specjalną posadzką, dzięki której jeżdżące tam samochody będą produkować prąd elektryczny. Piętro drugie to również miejsce gdzie mają powstać restauracje i miejsca w których ludzie mogą odpocząć, spotkać się z kimś bądź popracować.  Trzecia, ostatnia kondygnacja poświęcona ma być budowie mini parku.

b2

Cała stacja ma być przyjazna środowisku. Umożliwia ona ładowanie samochodów elektrycznych. Wykorzystuje produkcję prądu do oświetlenia, dzięki specjalnej posadzce. Wykorzystuje wodę z deszczówki gromadzoną w specjalnych zbiornikach na dachu i w  piwnicy, do mycia samochodów w myjni. 800 m2 taką powierzchnie użytkową ma posiadać stacja Shella, koszt  budowy ma wynosić około kilka milionów dolarów. Jest to koszt dwa razy większy niż koszt budowy tradycyjnej stacji. Podobne projekty mają powstać również w innych europejskich miastach. Każda z nich ma wykorzystywać środowisko naturalne i jego bogactwo. Na przykład w Warszawie z powodu stosunkowo wysokich opadów zdecydowano się na wykorzystanie wody deszczowej i dalsze jej użycie w myjniach. W innych miejscach można wykorzystać wietrzne warunki i postawić wiatrak bądź w miejscach o dobrym nasłonecznieniu zainstalować panele fotowoltaiczne. Projekt został doceniony przez komisje konkursu, miejmy nadzieje, że polscy architekci będą mogli cieszyć się wygraną. Trzymamy kciuki za zdobycie tytułu najlepszego budynku na świecie w 2016 roku oraz czekamy na więcej tak spektakularnych projektów.

b3

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.