Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polski strażnik Amazonii. Tworzy łodzie zasilane energią słoneczną

Polski strażnik Amazonii. Tworzy łodzie zasilane energią słoneczną

Historycznie społeczności Amazonki korzystały z łodzi wiosłowych. Postęp technologiczny przyniósł łodzie z silnikiem benzynowym. Kolejnym nieuniknionym krokiem jest przejście na łodzie z silnikiem elektrycznym zasilane czystą energią. Zobacz, dlaczego polski strażnik Amazonii tworzy łodzie zasilane energią słoneczną w służbie społeczności Amazonii.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Z miłości do Amazonii

Zbigniew Stanisław Kozak to przewodnik, który od wielu lat pomaga lokalnym społecznościom w Amazonii. Jednym ze sposobów na dostarczenie energii do odległych wiosek są panele fotowoltaiczne.

SOLAR AMAZON GUARD initiative the traditional communities of Amazon Rainforest regulate the worlds oxygen carbon and water cycles and stabilize the climate on our planet A
Panele fotowoltaiczne w dżungli, źródło: amazon-guard.com

Zobacz, z jaką pasją opowiada o lasach deszczowych w Ameryce Południowej, prosto z Manaus, największego miasta zielonych płuc ziemi”:

Jednym ze sposobów na pomoc temu najbardziej złożonemu ekosystemowi na Ziemi są łodzie elektryczne pomysłu Zbigniewa Kozaka.

Polski strażnik Amazonii

Obecnie używane w Amazonii łodzie z silnikiem benzynowym, powodują wypadki, zanieczyszczają środowisko, wytwarzają hałas znacznie przekraczający zdrowe limity i wymagają kosztownej konserwacji.

Osoby, które zamieszkują region o największej bioróżnorodności na Ziemi, żyją w niepewnych warunkach bez bieżącej wody, elektryczności, kanalizacji, a nawet toalet, bez dostępu do edukacji zdrowotnej i z dala od ośrodków miejskich.

SOLALIS ma być pierwszym w 100% zasilanym energią słoneczną: zrównoważonym, bezpiecznym, cichym, a teraz także dostępnym rozwiązaniem w Amazonii.

kozak lodz
Łodzie zasilane panelami fotowoltaicznymi mogą być wykorzystywane w dorzeczu Amazonki, źródło: Untamed Amazon

Łódź zasilana energią słoneczną będzie wspierać tradycyjne społeczności Amazonki dzięki:

  • zrównoważonej energii,
  • zapewnieniu dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji,
  • poprawie wydajności łańcuchów dostaw.

Długofalowym celem inicjatywy jest przygotowanie lokalnych społeczności do przejścia na gospodarkę opartą na odnawialnych źródłach energii. W tym celu powstać mają stacje ładowania. Łodzie elektryczne w regionie Amazonii muszą być przystępne cenowo, ponieważ jest to region z najniższym wskaźnikiem rozwoju społecznego na świecie. Jednak aby ta wizja się spełniła, Polak potrzebuje wsparcia.

Zostań strażnikiem Amazonii

Polski strażnik Amazonii tworzy łodzie zasilane energią słoneczną w służbie społeczności Amazonii, lecz są one jeszcze na etapie prototypów. Więcej informacji o inicjatywie i możliwościach wsparcia znaleźć można na stronie amazon-guard.com

Zbigniew Kozak w nagraniu dla Carboon Footprint Summit mówił, że dużym wsparciem w technologii produkcji łodzi mogą być przełomowe ogniwa perowskitowe. Polska naukowczyni Olga Malinkiewicz stworzyła pierwszą na świecie linię produkcyjną ultracienkich i elastycznych ogniw fotowoltaicznych w technologii perowskitów.

Chcesz wiedzieć więcej o perowskitach? Zobacz artykuł:


źródło: amazon-guard.com, youtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.