Polski strażnik Amazonii. Tworzy łodzie zasilane energią słoneczną

Polski strażnik Amazonii. Tworzy łodzie zasilane energią słoneczną

Historycznie społeczności Amazonki korzystały z łodzi wiosłowych. Postęp technologiczny przyniósł łodzie z silnikiem benzynowym. Kolejnym nieuniknionym krokiem jest przejście na łodzie z silnikiem elektrycznym zasilane czystą energią. Zobacz, dlaczego polski strażnik Amazonii tworzy łodzie zasilane energią słoneczną w służbie społeczności Amazonii.

Z miłości do Amazonii

Zbigniew Stanisław Kozak to przewodnik, który od wielu lat pomaga lokalnym społecznościom w Amazonii. Jednym ze sposobów na dostarczenie energii do odległych wiosek są panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne w dżungli, źródło: amazon-guard.com

Zobacz, z jaką pasją opowiada o lasach deszczowych w Ameryce Południowej, prosto z Manaus, największego miasta zielonych płuc ziemi”:

Jednym ze sposobów na pomoc temu najbardziej złożonemu ekosystemowi na Ziemi są łodzie elektryczne pomysłu Zbigniewa Kozaka.

Polski strażnik Amazonii

Obecnie używane w Amazonii łodzie z silnikiem benzynowym, powodują wypadki, zanieczyszczają środowisko, wytwarzają hałas znacznie przekraczający zdrowe limity i wymagają kosztownej konserwacji.

Osoby, które zamieszkują region o największej bioróżnorodności na Ziemi, żyją w niepewnych warunkach bez bieżącej wody, elektryczności, kanalizacji, a nawet toalet, bez dostępu do edukacji zdrowotnej i z dala od ośrodków miejskich.

SOLALIS ma być pierwszym w 100% zasilanym energią słoneczną: zrównoważonym, bezpiecznym, cichym, a teraz także dostępnym rozwiązaniem w Amazonii.

Łodzie zasilane panelami fotowoltaicznymi mogą być wykorzystywane w dorzeczu Amazonki, źródło: Untamed Amazon

Łódź zasilana energią słoneczną będzie wspierać tradycyjne społeczności Amazonki dzięki:

  • zrównoważonej energii,
  • zapewnieniu dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji,
  • poprawie wydajności łańcuchów dostaw.

Długofalowym celem inicjatywy jest przygotowanie lokalnych społeczności do przejścia na gospodarkę opartą na odnawialnych źródłach energii. W tym celu powstać mają stacje ładowania. Łodzie elektryczne w regionie Amazonii muszą być przystępne cenowo, ponieważ jest to region z najniższym wskaźnikiem rozwoju społecznego na świecie. Jednak aby ta wizja się spełniła, Polak potrzebuje wsparcia.

Zostań strażnikiem Amazonii

Polski strażnik Amazonii tworzy łodzie zasilane energią słoneczną w służbie społeczności Amazonii, lecz są one jeszcze na etapie prototypów. Więcej informacji o inicjatywie i możliwościach wsparcia znaleźć można na stronie amazon-guard.com

Zbigniew Kozak w nagraniu dla Carboon Footprint Summit mówił, że dużym wsparciem w technologii produkcji łodzi mogą być przełomowe ogniwa perowskitowe. Polska naukowczyni Olga Malinkiewicz stworzyła pierwszą na świecie linię produkcyjną ultracienkich i elastycznych ogniw fotowoltaicznych w technologii perowskitów.

Chcesz wiedzieć więcej o perowskitach? Zobacz artykuł:


źródło: amazon-guard.com, youtube.com