Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polskie domy jak z klocków lego budowane w jeden dzień. Nie wymagają izolacji

Polskie domy jak z klocków lego budowane w jeden dzień. Nie wymagają izolacji

Przełomowe osiągnięcie polskiej inżynierii, które zachwyciło świat – tak o swoim pomyśle na budownictwo mówią twórcy technologii SYSTEM 3E. To metoda budowy domu, która wykorzystuje energooszczędny i ekologiczny surowiec, jakim jest perlit. Na czym to polega?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Perlit – bez zaprawy i docieplenia

Perlit, czyli szkło wulkaniczne to naturalnie występująca skała pochodzenia wulkanicznego. Wydobywana jest głównie w rejonie Morza Śródziemnego, z czego około 70% rezerw światowych znajduje się na terenie Turcji.

Elementy 3E nawiązują swoją formą do stożka Morse’a – łączą się ze sobą metodą klik-klik, bez konieczności stosowania zaprawy, kleju, wody i docieplenia. Ograniczenie zużycia tych materiałów to duża korzyść dla środowiska.

1
Elementy budowlane z perlitu, źródło: system3e.com

Zobacz, jak znany popularyzator nauki dr Maciej Kawecki zbudował dom z perlitu o powierzchni 150 m2… w jeden dzień:

Twórcy tej technologii twierdzą, że ściany wzniesione w tym systemie współpracują z każdym rozwiązaniem budowlanym: płytą i ławą fundamentową, nadprożami drzwiowymi i okiennymi, prefabrykowanymi wiązarami dachowymi i tradycyjną więźbą dachową. To jednak nie wszystko.

Jakie są zalety tego rozwiązania?

– Dom tworzony bez chemii i sztucznych tworzyw.
– Izolacja termiczna oraz akustyczna.
– Krótkie, specjalistyczne przeszkolenie – do budowy w SYSTEM 3E nie potrzeba wykwalifikowanej siły roboczej – wystarczy szkolenie organizowane przez specjalistów firmy. Po jego odbyciu wystawiany jest certyfikat. 
– Swoboda – elastyczność budowania i projektowania jak z klocków Lego.

parametry
Parametry Systemu 3E, źródło: system3e.com

– Środowisko domowe odporne na pleśń, grzyby oraz algi – perlit to materiał odporny na wilgoć, oddycha i jest przyjazny alergikom.
– Czas budowy skrócony nawet do 3 miesięcy – twórcy twierdzą, że wystarczy nawet tylko jeden dzień na postawienie ścian i wykonanie konstrukcji dachowej. Docieplenie przy tej technologii jest zbędne.

Chcesz poznać więcej ekologicznych sposób na termomodernizację? Zobacz artykuł:

Czy ta technologia ma wady?

Jak w przypadku każdego rozwiązania, istnieją pewne wątpliwości co do wpływu tej technologii na środowisko. Zalicza się do nich pozyskiwanie perlitu w kopalniach odkrywkowych, które diametralnie zmieniają naturalny krajobraz.

Natomiast wg portalu Perlit24, działające na świecie kopalnie perlitu eksploatują złoża o powierzchni zaledwie 8 km2, a światowe zasoby perlitu w ciągu ostatnich 60 lat zostały wykorzystane w mniej niż 1%.

źródło: system3e.com, perlit24.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.