Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polskie lasy mają inne interesy niż europejskie? Różne wizje rozwoju leśnictwa, a w tle ekosystemy

Polskie lasy mają inne interesy niż europejskie? Różne wizje rozwoju leśnictwa, a w tle ekosystemy

Polskie lasy mają inne interesy niż europejskie? Różne wizje rozwoju leśnictwa, a w tle ekosystemy

Jerzy Fijas, zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, poparł stanowisko The European State Forest Association (EUSTAFOR, Europejskiego Stowarzyszenia Lasów Państwowych) kwestionujące strategię wyłączania lasów z użytkowania i obejmowania ich ścisłą ochroną. Jest to nie tylko wbrew polityce polskiego rządu, czyli zwierzchnika leśników, ale także sprzeczne z ostatnimi działaniami samych Lasów Państwowych – choćby głośnej akcji powołania 100 rezerwatów na stulecie Lasów Państwowych.

925x200 1
Reklama

Pierwsze słowo do dziennika

18 marca br. opublikowane zostało stanowisko zatytułowane „Ochrona lasów, miejsc pracy i lokalnej gospodarki: EUSTAFOR apeluje o zrównoważone i rozsądne podejście do ochrony gruntów”. To w nim europejscy leśnicy wzywają szeroko pojętych decydentów o ponowne przemyślenie strategii wyłączania lasów z użytkowania i obejmowania ich ścisłą ochroną. W treści pisma znaleźć można odniesienia m. in. do unijnej Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030, która zakłada ochronę starolasów i trwałego zabezpieczenia 10% najcenniejszych przyrodniczo obszarów lądowych. 

Brak ochrony tych kluczowych ekosystemów może prowadzić do nieodwracalnych szkód w środowisku, co ostatecznie podważa długoterminowe korzyści ekonomiczne płynące z gospodarki leśnej w zakresie produkcji drewna. Dlatego zabezpieczanie najcenniejszych ekosystemów leśnych powinno być priorytetem – komentuje Augustyn Mikos ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, jednego sygnatariuszy listu organizacji przyrodniczych.

Zapowiedzi koalicji rządzącej w Polsce w sprawie wyłączenia 20% najcenniejszych lasów wydają się sugerować, że decydenci nad Wisłą rozumieją wartość ochrony lasów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia o realizowaniu założonego celu, prowadząc rozmowy nad wyłączeniami najcenniejszych ekosystemów leśnych z gospodarki surowcowej. Same Lasy Państwowe z okazji swoich setnych urodzin wyszły z projektem powołania stu rezerwatów.

Nagły zwrot

Z kolei EUSTAFOR twierdzi, że obejmowanie ochroną kolejnych lasów doprowadzi do utraty miejsc pracy „z powodu braku konkurencyjności”. Analizy Forest Europe dowodzą jednak, że spadek zatrudnienia w sektorze leśnictwa od początku XXI w. nie ma nic wspólnego z wyłączaniem z gospodarki leśnej najcenniejszych przyrodniczo lasów, lecz z mechanizacją sektora. 

Brak ochrony kluczowych ekosystemów może prowadzić do nieodwracalnych szkód w środowisku – odpowiadają z kolei leśnikom europejskie organizacje przyrodnicze.

Perspektywa EUSTAFOR jest jednoznaczna – las to surowiec, więc liczą się tylko zyski. Pomijana jest zupełnie kwestia najnowszych badań naukowych. A jak wynika z Czerwonej księgi gatunków zagrożonych publikowanej przez IUNC (International Union for Conservation of Nature = Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody), wyginięciem zagrożonych jest obecnie ponad 42,1 tys. gatunków, w tym aż 41 proc. płazów, 27 proc. ssaków i 13 proc. ptaków.

Konflikt interesów lasów polskich i europejskich?

Tymczasem zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Jerzy Fijas, zasiadający także w radzie wykonawczej EUSTAFOR, popiera stanowisko nawołujące do wstrzymania wyłączeń i obejmowania ochroną starolasów.

Prawdziwie zrównoważone podejście do lasów w dzisiejszych czasach oznacza zwiększenie ilości lasów pod ochroną i poprawę zarządzania nimi. Od lasów zależy bowiem bezpieczeństwo przyszłości naszej i następnych pokoleń – komentuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. 

Dlatego w odpowiedzi na stanowisko EUSTAFOR 21 europejskich organizacji przyrodniczych wystosowało 14 maja br. list do rady wykonawczej EUSTAFOR, w którym czytamy: „Ścisła ochrona jest kluczowym środkiem ochrony lasów pierwotnych, starolasów i łączności cennych lasów. Lasy te odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu zmian klimatu i utrzymywaniu złożonych ekosystemów, których nie można odtworzyć”.

Zobaczy też: Wilki w Polsce: Kto i dlaczego chce zniszczyć ich wizerunek? Sprawdzamy fałszywe doniesienia i interesy

Źródła: Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot 

Fot. Canva (4kodiak)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.