Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ponad 11,5 tys. platform pod gniazda dla bocianów powstało dzięki inicjatywie Grupy ENERGA

Ponad 11,5 tys. platform pod gniazda dla bocianów powstało dzięki inicjatywie Grupy ENERGA

Powracające do Polski bociany mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Dzięki inicjatywie Grupy ENERGA w kraju zamontowano już ponad 11,5 tys. platform pomocnych w założeniu ptasich gniazd lęgowych, o czym poinformowano w oficjalnym komunikacie prasowym firmy.

Reklama

Tylko w minionym roku ENERGA zamontowała na słupach wysokiego napięcia 415 platform ułatwiających bocianom zbudowanie gniazd. Dodatkowo ponad 120 podstaw zostało naprawionych, aby powracające do kraju ptaki mogły bezpiecznie założyć na nich swoje gniazda. Regionem najbardziej obfitującym w ułatwienia dla ptactwa jest Warmia i Mazury – tylko tam zamontowano ponad 5 tys. platform pod gniazda. W przypadku Mazowsza było ich ponad 1,9 tys., natomiast w okolicach Koszalina i Słupska powstało ich ponad 1,7 tys. Ułatwienia dla bocianów zamontowano także na Kujawach, nieopodal Torunia, Kalisza, a także na Pomorzu.  

Bociany przylatują właśnie do Polski, a wraz z nimi na naszej infolinii pojawiają się najróżniejsze pytania, także te związane z obecnym zagrożeniem epidemicznym (…). Póki co nie ma żadnych informacji, by bociany czy też wróble, a także psy czy koty przenosiły tego wirusa. Nie ma więc powodu, by nagle po setkach lat wspólnego przebywania obrazić się na bociany. Łączenie przylotu bocianów i innych ptaków z epidemią jest nieuzasadnione podkreśla Krzysztof Konieczny, przyrodnik i biolog współpracujący z Grupą ENERGA, przywoływany w komunikacie prasowym firmy.

Platformy mocowane są do słupów energetycznych, ponieważ są to miejsca najchętniej wybierane przez bociany na zakładanie gniazd. Ich najważniejszą zaletą jest bezpieczeństwo: drapieżnikom chcącym dobrać się do jaj lub piskląt o wiele trudniej wspiąć się na słup wysokiego napięcia niż np. na drzewo lub budynek gospodarczy. Ulokowanie gniazd na słupach energetycznych niesie jednak ze sobą pewne ryzyko: może dość do porażenia ptaków prądem. Poza tym materiał wykorzystywany do tworzenia gniazd może nieumyślnie spowodować zwarcia lub uszkodzenia linii energetycznej, a w rezultacie przerwy w dostawach prądu. 

Wszelkie utrudnienia spowodowane działalnością ptaków można zgłaszać na zwykłą infolinię firmy. Jednak w trosce o los powracających ptaków ENERGA uruchomiła specjalną infolinię: 801 BOCIAN. Dzwoniąc pod numer 801 26 24 26 można zdobyć informacje na temat sposobów ochrony tych dziko żyjących ptaków.

Źródła: media.energa.pl, naukawpolsce.pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.