Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ponad 5 000 elektryków i 640 ładowarek na polskich drogach. Co pokazuje licznik elektromobilności?

Ponad 5 000 elektryków i 640 ładowarek na polskich drogach. Co pokazuje licznik elektromobilności?

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) uruchomił polski licznik elektromobilności. Z przedstawianych na bieżąco danych wynika, że po naszych krajowych drogach porusza się prawie 5 tys. pojazdów elektrycznych, do których dyspozycji jest ponad 640 stacji ładowania.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Licznik elektromobilności naszego kraju można podglądnąć na stronach: PSPA i PZPM. Na bieżąco aktualizowane są w nim informacje dotyczące ilości pojazdów elektrycznych jeżdżących po polskich drogach i stacji ładowania. Liczby podawane są na podstawie analizy danych np. z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Na koniec 2018 r. liczba EV w kraju wynosiła 4 134, a wzrost do niemal 5 tys. obecnie zawdzięczamy udanemu pierwszemu kwartałowi, w którym zarejestrowano aż 853 EV, czyli o połowę więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego (486). Wpływ na to miały m.in. zakupy firmowe, a także dynamiczny rozwój car-sharingu w Polsce – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA. – W tym roku w Polsce będziemy mieć 750 w pełni elektrycznych pojazdów tylko w samych systemach wynajmu aut na minuty, z 3 163 wszystkich BEV poruszających się po drogach. To ponad 20% rynku.

W sumie ilość zarejestrowanych w Polsce pojazdów elektrycznych na koniec marca tego roku wynosiła 4 987 egzemplarzy aut osobowych, a z tego 2/3 stanowiły w pełnie elektryczne modele. Pozostałe to hybrydy typu plug-in.

Z taką ilością aut elektrycznych na drogach na tle Europy wypadamy niezbyt imponująco – nasz udział procentowy w elektrycznej flocie europejskiej to jedynie około 0,4%. – Wzrost liczby rejestracji pojazdów elektrycznych w Polsce cieszy, choć wciąż pozostaje na stosunkowo niskim poziomie. Warto podkreślić, że towarzyszą mu działania na poziomie rządu, do których trzeba zaliczyć powołanie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, wprowadzającego mechanizmy wsparcia rozwoju elektromobilności – podkreśla Jakub Faryś, Prezes PZPM. Póki co najwięcej pojazdów EV zarejestrowano w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. Liderem elektromobilności wciąż pozostaje Norwegia, w której w 2018 roku zarejestrowano prawie 73 tys. samochodów napędzanych energią elektryczną.

Natomiast jeśli chodzi o stacje ładowania pojazdów elektrycznych, to na koniec marca tego roku w Polsce działało ich ponad 646. Póki co najwięcej zlokalizowanych jest w: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu. W naszym kraju przeważają jednak wolne ładowarki o mocy mniejszej lub równej 22 kW (AC) – stanowią aż 66%, pozostałe to szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC). Największym operatorem sieci ładowania w Polsce jest GreenWay Polska.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.