PORT PC: Premiera nowych standardów technicznych branży grzewczej i OZE

Już 22 września podczas IV Kongresu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) będzie miała miejsce oficjalna premiera kolejnych części publikowanych przez Organizację Wytycznych Projektowania, Wykonania i Odbioru Instalacji z Pompami Ciepła. Nowe wytyczne rekomenduje również Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG).

Według informacji PORT PC, dotychczasowe publikacje w ramach czterech części odniosły ogromny sukces, pokazując tym samym, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu opracowania oraz uwydatniając lukę w normalizacji krajowej – zarówno w odniesieniu do pomp ciepła jak też do całej branży urządzeń grzewczych i chłodniczych. Technika grzewcza charakteryzuje się obecnie bardzo dynamicznym rozwojem, publikacja norm (w szczególności wydawanych w j. polskim) nie dotrzymuje kroku, z tego względu konieczne jest tworzenie bieżących standardów branżowych. W tym roku eksperci PORT PC zdecydowali się na publikację dwóch kolejnych opracowań, które odnoszą się nie tylko do branży pomp ciepła, ale do całej branży grzewczej. Mowa tu o części 5 Wytycznych Projektowania, Wykonania i Odbioru Instalacji z Pompami Ciepła „Zapobieganie szkodom w systemach grzewczych, w których nośnikiem ciepła jest woda” oraz o części 6 „Efektywność ekonomiczna instalacji technicznych w budynkach”

Część 5 razem z opublikowaną wcześniej częścią 4 stanowią komplet Wytycznych Technicznych powstałych w oparciu o sprawdzony niemiecki standard VDI 2035 cz.1 i 2. Kwestia jakości wody jest szczególnie istotna w kontekście zachodzących zmian (wymogi ErP, ELD). Znaczna część wymienników ciepła w urządzeniach grzewczych ma niewielką pojemość wodną (kotły kondensacyjne, pompy ciepła). Wzrasta udział kotłów wiszących średniej mocy montowanych w kaskadach, układów hybrydowych czy buforów o dużej pojemności wodnej. Niesie to potrzebę uporządkowania kwestii jakości wody grzewczej i ciepłej wody użytkowej. Zdaniem PORT PC taką funkcję spełniają nowe wytyczne PORTPC (cz. 4 i 5). Materiały te skierowane są przede wszystkim do projektantów i instalatorów. Zapobieganie szkodom w systemach grzewczych, w których nośnikiem jest ciepła woda jak też sama jakość tej wody ma duży wpływ na poprawę niezawodności i żywotności systemu. Wzrost świadomości dotyczącej tych zagadnień może przełożyć się również na zmniejszenie kosztów pracy instalacji grzewczej.

Część 6 Wytycznych PORT PC jest narzędziem do szacowania kosztów rocznych instalacji. Zgodnie z niemieckimi standardami VDI 2067 na całkowite koszty roczne instalacji składają się koszty kapitałowe (gdzie zakłada się inwestycje na kredyt), koszty zużycia energii oraz koszty konserwacji (czyli napraw i przeglądów). Analiza ekonomiczna instalacji oparta na wytycznych VDI 2067 jest już stosowana w Niemczech, Austrii oraz Szwajcarii. Standard VDI 2067 od blisko 60 lat służy naszym zachodnim sąsiadom do wybierania najbardziej korzystnych, pod względem ekonomicznym, rozwiązań technicznych w budynkach. Część 6 Wytycznych PORT PC umożliwi porównanie różnych rozwiązań z zakresu domowych urządzeń grzewczych, chłodniczych oraz sanitarnych.

Poza Polską Organizacją Rozwoju Technologii Pomp Ciepła nowe Wytyczne Projektowania, Wykonania i Odbioru Instalacji z Pompami Ciepła rekomenduje również Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG).

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Ruszył konkurs “Zielone Miasta – w stronę przyszłości”

Następny artykuł

Ponad tysiąc mikroinstalacji OZE w I półroczu

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,