Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Potężne trzęsienie ziemi w środkowej Grecji. Wstrząsy odczuwalne również w innych krajach

trzesienie ziemi grecja

Potężne trzęsienie ziemi w środkowej Grecji. Wstrząsy odczuwalne również w innych krajach

W środę (3 marca) trzęsienie ziemi o magnitudzie wynoszącej 6,3 dotknęło środkową Grecję. W wyniku katastrofy uszkodzonych zostało wiele budynków i samochodów, jednak nie odnotowano ofiar śmiertelnych. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Epicentrum na północ od Aten

US Geological Survey podało, że do trzęsienia odczuwalnego w całym kraju doszło w pobliżu miasta Tyrnavos, położonego ok. 230 km na północ od Aten. 

Nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyłem, natychmiast wybiegłem z domu – powiedział w rozmowie z telewizją ERT mieszkaniec miasta Larisa. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Początkowe raporty sugerowały, że siła wstrząsu wyniosła 6,9. Jednak Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologii (EMSC) skorygowało ją do 6,2. 

Zniszczone budynki, brak ofiar

Najpoważniejszych zniszczeń doświadczyła pobliska wioska Damasi. Jej mieszkańcom nakazano schronić się na lokalnym stadionie. Dostarczono im również wodę, podstawowe artykuły spożywcze i maski. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

W innej wiosce w regionie strażacy wynieśli starszego mężczyznę z niepełnosprawnością z domu, który częściowo się zawalił. Nie było natomiast doniesień o innych osobach uwięzionych w budynkach. 

Reakcje

Costas Agorastos, gubernator Tesalii, nakazał zamknąć lokalne szkoły. 

Trzęsienie ziemi było odczuwalne również w Macedonii Północnej, Albanii, Czarnogórze i Kosowie. Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział na konferencji prasowej w Ankarze, że Turcja zapewni Grecji “wszelkie możliwe wsparcie, jeśli zajdzie taka potrzeba”. 

Źródło i foto: Reuters

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.