Recykling w Walii – wkrótce być może najlepszy na świecie

Recykling w Walii – wkrótce być może najlepszy na świecie

Plan Walii na najbliższe lata przewiduje rozszerzanie działalności dotyczącej gospodarki o obiegu zamkniętym. Kluczowym elementem tego procesu jest korzystanie z dobrodziejstw recyklingu, który może uplasować się w Walii na najwyższym, globalnym poziomie.

Walia rozwija gospodarkę obiegu zamkniętego

Walia ma szansę objąć miano lidera w światowej gospodarce przetwarzania odpadów. Rząd walijski wymienił, na czym chce się głównie skupić rozwijając założenia GOZ. Program Beyond Recycling, ogłoszony 2 marca, ma na celu wsparcie procesu zielonego ożywienia Walii. W strategii założono, że każdy zasób i surowiec raz wytworzony, ma krążyć w obiegu zamkniętym tak długo, ile to możliwe. To odważny krok w stronę zmniejszenia skali konsumpcji i marnowania.

Ambitne cele

Jak dotąd kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej świetnie radził sobie z recyklingiem surowców. Ma jednak cel, aby z trzeciego miejsca, wskoczyć na pierwsze jeśli chodzi o najefektywniejsze przetwarzanie odpadów na świecie. Wytwarzane produkty, zanim zostaną wyrzucone, będą poddawane naprawom, czy modyfikacjom, które ograniczą marnowanie produktów. Szczególną uwagę zwraca się na kwestię jednorazowych, ale kłopotliwych dla środowiska artykułów, takich jak sztućce, czy talerzyki. Ale wielkogabarytowe produkty, takie jak meble, również mają dostawać szansę na drugie życie.

Pieniądze na rzecz recyklingu

Strategia Beyond Recykling zakłada wdrożenie radykalnych zmian w kwestii zamówień publicznych. Z funduszy przeznaczonych na wspieranie GOZ, będą mogli w pierwszej kolejności skorzystać ci, którzy już zdążyli poczynić korzystne dla środowiska kroki, np. poprzez ograniczenie emisji z produkcji. 

W ciągu ostatniego roku rząd walijski zwiększył już blisko siedmiokrotnie finansowanie projektów dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym (z 7,5 mln euro do prawie 50 mln). 

Lesley Griffiths, Minister Środowiska i Energii komentuje założenia zawarte w Beyond Recycling i dodaje, że Walia dąży do zerowej emisji.

Kroki określone w dokumencie Beyond Recycling pomogą nam prowadzić naszą gospodarkę w ekologiczną stronę i odbudować ją po pandemii koronawirusa, czy zapobiec wpływowi kryzysu klimatycznego. […] Nasza gospodarka o obiegu zamkniętym może osiągnąć miano światowego lidera i pomoże firmom nie tylko poprawić efektywność wykorzystania ich zasobów, ale także będą mogli konkurować z innymi na arenie międzynarodowej powiedziała Lesley Griffiths.

źródło: bioenergy-news.com