Wiadomości OZE Powstanie Agencja Bezpieczeństwa Ekologicznego? 03 stycznia 2018 Wiadomości OZE Powstanie Agencja Bezpieczeństwa Ekologicznego? 03 stycznia 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. W ostatnim czasie polskie media obiegła informacja, jakoby miało powstać nowe ministerstwo, do którego zadań należałoby realizowanie działań na rzecz zwalczania czynników przyczyniających się do zanieczyszczenia powietrza. Takie działanie miało być pokłosiem zmiany na stanowisku premiera polskiego rządu – jednym z celów Mateusza Morawieckiego jest bowiem intensyfikacja działań, które pozwoliłyby Polsce pozbyć się miana truciciela Europy. Wiele wskazuje na to, że prócz nowego ministerstwa powstanie także Agencja Bezpieczeństwa Ekologicznego, która będzie karać przedsiębiorstwa nie będące w porządku wobec środowiska naturalnego. Według stanowiska zaprezentowanego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska ABE może mieć szersze uprawnienia niż GIOŚ. Wszystko po to, by działania mogły być realizowane z dnia na dzień, bez wcześniejszego informowania o podjętych działaniach czy nadchodzących kontrolach. Reklama – Działalność szarej strefy w gospodarce odpadami przynosi straty dla budżetu państwa oraz środowiska. Nielegalne procedery mają miejsce głównie w godzinach wieczornych oraz nocnych, poza godzinami pracy Wojewódzkich Inspektoratów Środowiska – zauważył Marek Haliniak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Ministerstwo Środowiska potwierdza, że prowadzone są prace nad powołaniem Agencji Bezpieczeństwa Ekologicznego. Na chwilę obecną działania są na wstępnym etapie projektowania i do czasu ich finalnego utworzenia jeszcze wiele może się zmienić. – Projekt ustawy, w której proponuje się powołanie Agencji Bezpieczeństwa Ekologicznego, jest na wstępnym etapie opracowania przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Celem tych przepisów jest wzmocnienie istniejących i stworzenie nowych narzędzi umożliwiających skuteczną walkę z szarą strefą, w tym z przedsiębiorstwami, które zatruwają środowisko naturalne. Projektowane przepisy mają więc doprowadzić wyłącznie do poprawy bezpieczeństwa ekologicznego kraju i jakości środowiska naturalnego – można przeczytać w stosownym oświadczeniu wydanym przez Ministerstwo Środowiska. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.