Pożar największej pływającej farmy fotowoltaicznej w Japonii

Aż 84 tysiące domostw straciło energię elektryczną w wyniku tajfunu Taxai osiągającego prędkość 207 km/h. To jeden z najsilniejszych wiatrów w ciągu ostatnich lat. Od jego uderzenia ucierpiała również elektrownia, która unosi się na wodnym zbiorniku Yamakura.

Zbiornik znajduje się w pobliżu miasta Ichihara w prefekturze Chiba, na wschód od Tokio. Farma słoneczna ma moc 13,7 MW, zajmuje 44 akry i składa się z 50 904 modułów słonecznych dostarczonych przez Kyocera Corporation. Ekoelektrownia dostarcza około 16 170 MWh rocznie i zasila 4 970 gospodarstw domowych. Inaugurację swojej pracy miała w marcu 2018 roku.

Pożar, który wybuchł w wyniku uderzenia tajfunu, zajął około 50 paneli. Oderwane moduły żywioł spiętrzył w stos. Kontakt tych poluzowanych z przytwierdzonymi do konstrukcji spowodował przegrzanie paneli, co zainicjowało ogień.

Taxai wymusił odwołanie ponad 171 lotów i wstrzymał kilkanaście połączeń kolejowych. Siła wiatru oddziaływała również na pobliskie miasto Ichikawa, w którym zatrzęsło budynkami, a deszcz zalał tamtejsze ulice.

2 comments
  1. “Na szczęście kilka osób doznało niegroźnych obrażeń.” – nie wiem kto się z tego cieszy, że ludzie doznali obrażeń. Jak już się przepisuje artykuły to warto zadbać również o to, żeby miał sens.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: