Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pożary na Syberii wymykają się spod kontroli. Putin wzywa lokalne jednostki do zwiększenia działań

Pożary na Syberii wymykają się spod kontroli. Putin wzywa lokalne jednostki do zwiększenia działań

Nad Rosją ciąży jeszcze widmo zeszłorocznych, katastrofalnych pożarów na Syberii, a kraj już mierzy się z kolejnym. Tym razem sezon pożarów zaczął się już w kwietniu. Sytuacja szybko wymknęła się spod kontroli straży pożarnej, która pozostała bez wsparcia ze względu na wojnę w Ukrainie. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Rosja staje w ogniu kolejny rok z rzędu 

Od początku roku w rosyjskich lasach odnotowano już 4 tys. pożarów o łącznej powierzchni 270 tys. hektarów. Wygląda na to, że wymykający się spod kontroli ogień może sprawić, że  w 2022 roku padnie kolejny rekord, przestrzegają eksperci. 

Rosja zmaga się z ogniem każdego roku, jednak zazwyczaj sezon intensywnych pożarów przypada na okres między czerwcem a sierpniem. Od kilku lat ta granica znacznie się przesuwa – w tym roku sezon pożarów rozpoczął się już w połowie kwietnia.  

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Przeczytaj więcej o pożarach na Syberii w poprzednich latach: 

Co jest przyczyną pożarów? 

W wyniku zmian klimatu zwiększa się ryzyko fal upałów i przedłużających się suszy, które sprzyjają wzniecaniu się ognia. Badania satelitarne przeprowadzone na terenach Syberii pokazały, że temperatury powierzchni ziemi są znacznie wyższe niż być powinno. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

W maju kilku ostatnich lat zaobserwowano wyizolowane punkty zapalne w miejscach, w których cofa się pokrywa śnieżnapowiedział dla Newsweeka Mark Parrington, naukowiec z Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody

Obecność aktywnych punktów zapalnych pod warstwą śniegu jest o tyle niepokojąca, że zwiększa ryzyko wzniecenia ognia już z początkiem wiosny. 

Pożary na Syberii doprowadziły już do 10 ofiar śmiertelnych

Krytyczną sytuację na Syberii zaostrzyły silne wiatry, które spowodowały dynamiczne rozprzestrzenianie się ognia, jednocześnie uniemożliwiając udzielenie wsparcia lokalnym jednostkom straży pożarnej. 

Ogień przedostał się na tereny zabudowane, wywołując zwarcia w liniach energetycznych. W Kraju Krasnojarskim, jednej z największych jednostek terytorialnych Rosji, doprowadziło to do pożaru 350 domów. Aby zapobiec kolejnym katastrofom, gubernator regionu rozkazał odcięcie elektryczności w całym regionie z wyłączeniem kluczowych instytucji. 

Do tej pory potwierdzono już 10 zgonów w związku z wybuchem pożaru na Syberii. 

Putin apeluje do lokalnych władz 

Nie możemy dopuścić do powtórzenia sytuacji z zeszłego roku, kiedy pożary lasów były jednymi z najdłużej trwających i najbardziej intensywnych w ostatnich latach powiedział Władimir Putin, wzywając lokalne straże do zintensyfikowania działań. 

W zeszłoroczną, rekordową akcję gaszenia pożarów zaangażowane było rosyjskie wojsko. Jednak w związku z inwazją na Ukrainę lokalne jednostki zostały bez wsparcia.

Ogień w 2021 roku zniszczył 18.8 milionów hektarów lasów. Wiele pożarów przetrwało nawet zimę, tląc się pod warstwą śniegu. 

Pożary emitują ogromne ilości gazów cieplarnianych 

Gwałtownie rozprzestrzeniający się ogień jest poważnym problemem z punktu widzenia emisji gazów cieplarnianych. Pożary prowadzą do uwolnienia nagromadzonego w biosferze metanu oraz CO2. 

Prowadzi to do krytycznej sytuacji – zmiany klimatu wielokrotnie zwiększają liczbę i intensywność pożarów, które uwalniają do atmosfery ogromne pokłady dwutlenku węgla oraz metanu, przyspieszając globalne ocieplenie. 

Źródła: Reuters, Zielona Interia, Newsweek

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.