Poznań troszczy się o ptaki

Wiosną wiele ptaków rozpoczyna okres lęgowy, ale w mieście czeka na nie wiele zagrożeń. Dlatego władze Poznania postanowiły zadbać o to, aby stworzyć im odpowiednie warunki i zadbać o ich bezpieczeństwo. Na terenie miasta rozwieszonych zostanie 300 budek lęgowych – m.in. w parkach oraz na wybranych budynkach, takich jak szkoły i przedszkola.

„Kiedyś śpiew wróbli był codziennością i często nas budził, teraz niezwykle rzadko można te ptaki usłyszeć i spotkać. Dlatego, gdy naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego zwrócili nam uwagę na niezwykle niepokojące zjawisko, jakim jest dramatyczny spadek liczebności populacji wróbla, zdecydowaliśmy się działać”, powiedział pomysłodawca akcji, Tomasz Lewandowski, który jest wiceprezydentem Poznania.

Dane przekazane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu są alarmujące. Jeszcze w 1970 roku na terenie miasta populacja wróbla wynosiła 100 tysięcy par. Po niespełna 50 latach liczba ta spadła do 14 tysięcy. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele, ale jedną z nich jest np. zanieczyszczenie powietrza.


Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.