Poznań troszczy się o ptaki

Wiosną wiele ptaków rozpoczyna okres lęgowy, ale w mieście czeka na nie wiele zagrożeń. Dlatego władze Poznania postanowiły zadbać o to, aby stworzyć im odpowiednie warunki i zadbać o ich bezpieczeństwo. Na terenie miasta rozwieszonych zostanie 300 budek lęgowych – m.in. w parkach oraz na wybranych budynkach, takich jak szkoły i przedszkola.

„Kiedyś śpiew wróbli był codziennością i często nas budził, teraz niezwykle rzadko można te ptaki usłyszeć i spotkać. Dlatego, gdy naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego zwrócili nam uwagę na niezwykle niepokojące zjawisko, jakim jest dramatyczny spadek liczebności populacji wróbla, zdecydowaliśmy się działać”, powiedział pomysłodawca akcji, Tomasz Lewandowski, który jest wiceprezydentem Poznania.

Dane przekazane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu są alarmujące. Jeszcze w 1970 roku na terenie miasta populacja wróbla wynosiła 100 tysięcy par. Po niespełna 50 latach liczba ta spadła do 14 tysięcy. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele, ale jedną z nich jest np. zanieczyszczenie powietrza.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!