Poznań troszczy się o ptaki

Wiosną wiele ptaków rozpoczyna okres lęgowy, ale w mieście czeka na nie wiele zagrożeń. Dlatego władze Poznania postanowiły zadbać o to, aby stworzyć im odpowiednie warunki i zadbać o ich bezpieczeństwo. Na terenie miasta rozwieszonych zostanie 300 budek lęgowych – m.in. w parkach oraz na wybranych budynkach, takich jak szkoły i przedszkola.

„Kiedyś śpiew wróbli był codziennością i często nas budził, teraz niezwykle rzadko można te ptaki usłyszeć i spotkać. Dlatego, gdy naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego zwrócili nam uwagę na niezwykle niepokojące zjawisko, jakim jest dramatyczny spadek liczebności populacji wróbla, zdecydowaliśmy się działać”, powiedział pomysłodawca akcji, Tomasz Lewandowski, który jest wiceprezydentem Poznania.

Dane przekazane przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu są alarmujące. Jeszcze w 1970 roku na terenie miasta populacja wróbla wynosiła 100 tysięcy par. Po niespełna 50 latach liczba ta spadła do 14 tysięcy. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele, ale jedną z nich jest np. zanieczyszczenie powietrza.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.