Smartflower – inteligentny, fotowoltaiczny kwiatek

Fotowoltaika kojarzy się przede wszystkim z dużymi farmami PV, w których ogniwa ustawione są w równych rzędach. Jak jednak pokazuje inwestycja w Chinach, farma może przybierać różne kształty – np. pandy, czy jak w Polsce, gdzie w ramach promocji Jeleniej Góry planowana jest budowa instalacji w formie jelonka.

Jednym z kreatywnych pomysłów na uatrakcyjnienie fotowoltaiki jest projekt Smartflower. Samą konstrukcję można byłoby przyrównać do słonecznika, który podczas wzrastania odwraca się w kierunku słońca. Smartflower opiera się na podobnym pomyśle, lecz zamiast żółtych płatków ma on inteligentne panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 18m2. Rozkładają się one po wschodzie słońca, a składają po zachodzie bądź w przypadku np. nagłego gradu, dzięki czemu ich powierzchnia nie jest narażona na ewentualne uszkodzenia.

Sam „kwiat” wyposażony jest w tracker, który pozwala na podążanie za ruchem słońca. Dzięki temu smartflower jest w stanie wygenerować większe ilości energii elektrycznej niż przy pozostaniu w bezruchu. Dziennie nawet do 6200 kWh, choć jest to zależne od miejsca montażu.

Solar Smartflower – ciekawy pomysł na tracker fotowoltaiczny

1 comment

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!