Smartflower – inteligentny, fotowoltaiczny kwiatek

Fotowoltaika kojarzy się przede wszystkim z dużymi farmami PV, w których ogniwa ustawione są w równych rzędach. Jak jednak pokazuje inwestycja w Chinach, farma może przybierać różne kształty – np. pandy, czy jak w Polsce, gdzie w ramach promocji Jeleniej Góry planowana jest budowa instalacji w formie jelonka.

Jednym z kreatywnych pomysłów na uatrakcyjnienie fotowoltaiki jest projekt Smartflower. Samą konstrukcję można byłoby przyrównać do słonecznika, który podczas wzrastania odwraca się w kierunku słońca. Smartflower opiera się na podobnym pomyśle, lecz zamiast żółtych płatków ma on inteligentne panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 18m2. Rozkładają się one po wschodzie słońca, a składają po zachodzie bądź w przypadku np. nagłego gradu, dzięki czemu ich powierzchnia nie jest narażona na ewentualne uszkodzenia.

Sam „kwiat” wyposażony jest w tracker, który pozwala na podążanie za ruchem słońca. Dzięki temu smartflower jest w stanie wygenerować większe ilości energii elektrycznej niż przy pozostaniu w bezruchu. Dziennie nawet do 6200 kWh, choć jest to zależne od miejsca montażu.

Solar Smartflower – ciekawy pomysł na tracker fotowoltaiczny

    1 komentarz

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Radzionków: dopłaty do wymiany pieców

Następny artykuł

Poznań troszczy się o ptaki

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,
%d bloggers like this: