Smartflower – inteligentny, fotowoltaiczny kwiatek

Fotowoltaika kojarzy się przede wszystkim z dużymi farmami PV, w których ogniwa ustawione są w równych rzędach. Jak jednak pokazuje inwestycja w Chinach, farma może przybierać różne kształty – np. pandy, czy jak w Polsce, gdzie w ramach promocji Jeleniej Góry planowana jest budowa instalacji w formie jelonka.

Jednym z kreatywnych pomysłów na uatrakcyjnienie fotowoltaiki jest projekt Smartflower. Samą konstrukcję można byłoby przyrównać do słonecznika, który podczas wzrastania odwraca się w kierunku słońca. Smartflower opiera się na podobnym pomyśle, lecz zamiast żółtych płatków ma on inteligentne panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 18m2. Rozkładają się one po wschodzie słońca, a składają po zachodzie bądź w przypadku np. nagłego gradu, dzięki czemu ich powierzchnia nie jest narażona na ewentualne uszkodzenia.

Sam „kwiat” wyposażony jest w tracker, który pozwala na podążanie za ruchem słońca. Dzięki temu smartflower jest w stanie wygenerować większe ilości energii elektrycznej niż przy pozostaniu w bezruchu. Dziennie nawet do 6200 kWh, choć jest to zależne od miejsca montażu.

Solar Smartflower – ciekawy pomysł na tracker fotowoltaiczny


1 comment

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.