Smartflower – inteligentny, fotowoltaiczny kwiatek

Fotowoltaika kojarzy się przede wszystkim z dużymi farmami PV, w których ogniwa ustawione są w równych rzędach. Jak jednak pokazuje inwestycja w Chinach, farma może przybierać różne kształty – np. pandy, czy jak w Polsce, gdzie w ramach promocji Jeleniej Góry planowana jest budowa instalacji w formie jelonka.

Jednym z kreatywnych pomysłów na uatrakcyjnienie fotowoltaiki jest projekt Smartflower. Samą konstrukcję można byłoby przyrównać do słonecznika, który podczas wzrastania odwraca się w kierunku słońca. Smartflower opiera się na podobnym pomyśle, lecz zamiast żółtych płatków ma on inteligentne panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 18m2. Rozkładają się one po wschodzie słońca, a składają po zachodzie bądź w przypadku np. nagłego gradu, dzięki czemu ich powierzchnia nie jest narażona na ewentualne uszkodzenia.

Sam „kwiat” wyposażony jest w tracker, który pozwala na podążanie za ruchem słońca. Dzięki temu smartflower jest w stanie wygenerować większe ilości energii elektrycznej niż przy pozostaniu w bezruchu. Dziennie nawet do 6200 kWh, choć jest to zależne od miejsca montażu.

Solar Smartflower – ciekawy pomysł na tracker fotowoltaiczny

1 comment

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.