niebezpieczny smog

Radzionków: dopłaty do wymiany pieców

Radzionków postanawia przyczynić się do poprawy jakości powietrza. W tym celu zamierza dopłacić do wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne źródła ocieplania lub ogrzewania wody. Pieniądze będą pochodziły z funduszy unijnych. Wnioski można składać do 19 marca 2018 roku.

Radzionków to miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim. Władze samorządowe chcąc namówić mieszkańców do rezygnacji z starych, kopcących i nieefektywnych pieców, postanowiły wziąć udział w konkursie i pozyskać unijne fundusze na ich wymianę. Warunkiem przyznania środków jest poprawa jakości powietrza i redukcja emisji pyłów zawieszonych oraz tlenków węgla. Dlatego gmina powinna złożyć przynajmniej 300 wniosków na instalacje OZE.

Nabór wniosków został przedłużony do 19 marca 2018 roku. O dotację mogą starać się właściciele domków jednorodzinnych oraz tych jeszcze w budowie, pod warunkiem, że skończy się ona do końca 2018 roku. W ramach funduszy mogą zostać zrealizowane montaże: kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę i pomp ciepła.

Zwrot kosztów kwalifikowanych może wynieść około 80% (nie zalicza się do nich np. podatek VAT). Maksymalne kwoty dotacji to: w przypadku kolektorów – do 9 tys. zł, paneli słonecznych – do 12 tys. zł, kotłów na biomasę – do 13 tys. zł, pomp ciepła do podgrzewania wody – do 7 tys. zł, a pomp ciepła do ogrzewania domu i podgrzewania wody – do 30 tys. zł.

Dodatkowe informacje można pozyskać na stronie internetowej miasta, gdzie znajduje się regulamin programu i wszystkie potrzebne do wniosku dokumenty.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Codzienny raport smogowy – 16.08.

Piątek wita dobrej jakości powietrzem i dobrą pogodą. Długi weekend w wielu miastach pełen jest atrakcji, odbywają się koncerty czy imprezy plenerowe. Często towarzyszą im pokazy fajerwerków. Czy wiecie co działo się po pokazie fajerwerków w ramach festiwalu Pyromagic w Szczecinie? Na ul. Piłsudskiego stacja pomiarowa pokazała znaczny wzrost stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10. Co myślicie o takiej formie rozrywki?