niebezpieczny smog

Radzionków: dopłaty do wymiany pieców

Radzionków postanawia przyczynić się do poprawy jakości powietrza. W tym celu zamierza dopłacić do wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne źródła ocieplania lub ogrzewania wody. Pieniądze będą pochodziły z funduszy unijnych. Wnioski można składać do 19 marca 2018 roku.

Radzionków to miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim. Władze samorządowe chcąc namówić mieszkańców do rezygnacji z starych, kopcących i nieefektywnych pieców, postanowiły wziąć udział w konkursie i pozyskać unijne fundusze na ich wymianę. Warunkiem przyznania środków jest poprawa jakości powietrza i redukcja emisji pyłów zawieszonych oraz tlenków węgla. Dlatego gmina powinna złożyć przynajmniej 300 wniosków na instalacje OZE.

Nabór wniosków został przedłużony do 19 marca 2018 roku. O dotację mogą starać się właściciele domków jednorodzinnych oraz tych jeszcze w budowie, pod warunkiem, że skończy się ona do końca 2018 roku. W ramach funduszy mogą zostać zrealizowane montaże: kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę i pomp ciepła.

Zwrot kosztów kwalifikowanych może wynieść około 80% (nie zalicza się do nich np. podatek VAT). Maksymalne kwoty dotacji to: w przypadku kolektorów – do 9 tys. zł, paneli słonecznych – do 12 tys. zł, kotłów na biomasę – do 13 tys. zł, pomp ciepła do podgrzewania wody – do 7 tys. zł, a pomp ciepła do ogrzewania domu i podgrzewania wody – do 30 tys. zł.

Dodatkowe informacje można pozyskać na stronie internetowej miasta, gdzie znajduje się regulamin programu i wszystkie potrzebne do wniosku dokumenty.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 17.11.

Dziś według Polskiego Indeksu jakości powietrza w większości miast jest dobrze (PM10 – 21-60, PM2.5 -13-36), ale czy naprawdę tak jest? Wystarczy spojrzeć jakie są dopuszczalne poziomy stężeń dla pyłów zalecane przez Światową Organizacji Zdrowia by stwierdzić, że nasz krajowy indeks jest bardzo liberalny.

Codzienny raport smogowy – 18.11.

Dziś w większości Polskich miast jest źle, pyły zawisły w powietrzu. Co to oznacza dla zdrowia? Cząsteczki o średnicy 10 mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa) mogą docierać do górnych dróg oddechowych, a poniżej 2,5 mikrometra (PM 2,5), które mają 1/30 średniej szerokości ludzkiego włosa, przez swoje niewielkie rozmiary mogą wnikać głęboko do płuc, a nawet do krwiobiegu.