Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pralnie przemysłowe bardziej ekologiczne?

Pralnie przemysłowe bardziej ekologiczne?

Pralnie przemysłowe zużywają ogromną ilość wody i detergentów. Polsko-niemiecki zespół naukowców w ramach projektu REWARD opracował technologię, która pozwoli odzyskać większość wody zużywanej w czasie prania oraz część środków czyszczących.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Polscy oraz niemieccy naukowcy chcą zmniejszyć straty wody i detergentów w pralniach przemysłowych i tym samym uczynić je mniej szkodliwymi dla środowiska naturalnego. Na czym polega technologiczna innowacja w praniu?

Technologia przemysłu metalurgicznego w pralniach

Naukowcy biorący udział w projekcie REWARD wykorzystują proces zintegrowany, składający się z filtracji membranowej oraz indukcji dipoli.

W filtracji membranowej wykorzystujemy nasze własne membrany mikro-/ultrafiltracyjne – są to materiały filtracyjne o otworach na poziomie ułamków (nawet setnych części) mikrometra – podkreśla dr hab. inż. Maciej Szwast z Politechniki Warszawskiej – Przez membranę przepływa woda wraz z rozpuszczonymi w niej związkami, w tym środkami piorącymi. Natomiast zatrzymywane są elementy, które są większe niż pory w membranie – czyli w szczególności cząstki stałe tworzące brud, a także tłuszcze i białka (w szczególności tworzące micele ze środkami piorącymi). Indukcja dipoli jest obecnie wykorzystywana w przemyśle metalurgicznym.

Skuteczność technologii potwierdzona

W przełożeniu na mowę „niefachową” po prostu uzyskuje się filtrat, który można wykorzystać ponownie we wstępnej fazie prania. Jednocześnie zmniejsza to ilość zużycia nowych detergentów do kolejnych cykli prania. Według Macieja Szwasta dzięki technologii ilość ścieków generowanych dziennie przez pralnie może spaść z poziomu 150 do 10-20 tys. litrów. Wykonano już dwa badania w pralni przemysłowej, które udowodniły skuteczność technologii. Aktualnie naukowcy pracują nad zmniejszeniem ilości detergentów używanych w kolejnych cyklach prania.

W projekcie REWARD bierze udział Politechnika Warszawska, Polymemtech sp. z o.o., Hollywood Textile Service, Hochenstein Institute, ATEC i AQON.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.