Prezydent Duda nie zawahał się przed podpisaniem nowelizacji

Kontrowersje odnośnie do nowelizacji ustawy dotyczącej odnawialnych źródeł energii były niezliczone. Na czele jej oponentów stało Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej, które obawiało się o swoje interesy. Protestowały także osoby neutralne, np. zwykli obywatele będący zwolennikami niezależnej energetycznie Polski, której polityka opierałaby się na zielonej energii. Niestety głosy pełne wątpliwości oraz sprzeciwu nie zostały wysłuchane – prezydent Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną nowelizację.

Wśród największych zarzutów pojawiało się to, że nowelizacja została przyjęta zaledwie po dziesięciu dniach bez żadnych społecznych konsultacji. Powodów takiego pośpiechu można się tylko domyślać, lecz już teraz wiadomo, że ucierpi na tym polska branża wiatrowa.

Po podpisaniu nowelizacji przez Andrzeja Dudę stała wartość opłaty zastępczej odejdzie w niepamięć. Od teraz jej wysokość będzie zależna od rynkowych cen zielonych oraz błękitnych certyfikatów. Opłata zastępcza będzie wynosić 125% średniej ceny certyfikatów za rok poprzedni – wiadomo jednak, że nie będzie to więcej niż 300,03 zł za MWh.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Poznaj odnawialne źródła energii z Mobilną Platformą Edukacyjną OZE

Następny artykuł

Elektrycznym rowerem na plażę

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,