Zielone certyfikaty najdroższe od dwóch lat. Co dalej?

Cena zielonych certyfikatów na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii podskoczyła do 93 zł/MWh. Ostatni raz tyle płacono za nie ponad dwa lata temu. To także niemal dwa drożej od opłaty zastępczej, dzięki której spółki energetyczne mogłyby uniknąć konieczności kupowania certyfikatów na rynku.

Zmiany w ustawie OZE dla wiatraków?

Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski w piątek zapowiedział Polskiej Agencji Prasowej, że resort zamierza wprowadzić zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Będą one dotyczyć m.in. sektora energetyki wiatrowej, który aktualnie boryka się z kryzysem po załamaniu się cen zielonych certyfikatów.

Jaka będzie kolejna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii?

Kapalski powiedział: „Chcemy, aby ta nowelizacja uwzględniła opinie wytwórców energii odnawialnej, a także przedsiębiorców, którzy chcieliby wystartować w kolejnych aukcjach lub widzą swoją możliwość uczestnictwa w systemach FiT lub FiP. Chcemy także, by regulacje wpływały na stabilność rynku OZE w Polsce i dawały jasny kierunek działania oraz wskazywały obowiązki uczestników rynku bez żadnych wątpliwości interpretacyjnych”.

Pękła zielona bańka

Zielone certyfikaty, podstawowe źródło wsparcia energetyki odnawialnej w Polsce, w ciągu dwóch tygodni straciły na wartości prawie 30%. W czwartek sprzedawano je nawet po 39 zł, chociaż jeszcze w połowie…

Rynek mocy nie zbawi węgla

Rynek mocy pomoże przetrwać polskim elektrowniom węglowym, ale nie uratuje polskiego górnictwa i nie zapewni długiego zachowania roli węgla w miksie energetycznym. I Komisja Europejska, i Ministerstwo Energii doskonale zdają…