Zmiany w ustawie OZE dla wiatraków?

Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski w piątek zapowiedział Polskiej Agencji Prasowej, że resort zamierza wprowadzić zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Będą one dotyczyć m.in. sektora energetyki wiatrowej, który aktualnie boryka się z kryzysem po załamaniu się cen zielonych certyfikatów.

Tchórzewski powiedział, że: „ Niektóre rozwiązania, przyjęte w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych są dyskryminujące dla inwestorów pod kątem przepisów dotyczących pomocy publicznej i jesteśmy wzywani do ich usunięcia”. Dlatego planowane jest obniżenie stawek opodatkowania, które gminy znacząco zwiększyły, oraz uregulowanie kwestii pozwoleń na budowę farm wiatrowych. Przywrócony zostanie okres 3 lat na rozpoczęcie prac od czasu uzyskania pozwolenia, co bezpośrednio wynika z przepisów ogólnobudowlanych.

Nie zmieni się natomiast zapis dotyczący kryterium minimalnej odległości, w której można stawiać wiatraki od domów, zabudowań gospodarczych i obszarów ochronnych. Nadal odpowiadać będzie ona 10-krotnej wysokości wiatraka. Ale Ministerstwo Energii zapowiada, że umożliwi budowanie domów w bliższej odległości w przypadku turbin, które już stoją.

Póki co nie wiadomo kiedy i czy w ogóle nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii trafi do parlamentu. Wstępnie została zaakceptowana przez Komitet Stały Rady Ministrów, który przedłoży ją Radzie Ministrów, zanim przekazana zostanie pod obrady Sejmu.

Od wdrożenia nowelizacji ustawy o OZE zależne będą tegoroczne aukcje. Niezbędne jest poprawienie zasady łączenia pomocy inwestycyjnej i operacyjnej. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że po zmianach nadal będzie można zgłaszać projekty o mocach sięgających do 2,5 GW.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

PGE planuje osiągnąć 25% udziału w polskim rynku OZE

Polska Grupa Energetyczna nie rezygnuje ze swojego strategicznego celu osiągnięcia 25% udziałów w polskim rynku energii ze źródeł odnawialnych w 2030 r. – Nasza aspiracja to 25% udziału w rynku w 2030 r. Cel ten chcemy osiągnąć m.in. poprzez uruchomienie programu offshore – poinformował wiceprezes PGE, Paweł Śliwa.