Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sejm przyjął nowelizację ustawy OZE

drewno, drzewo, ochrona środowiska

Sejm przyjął nowelizację ustawy OZE

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy OZE o wprowadzeniu definicji drewna energetycznego. Opozycja chciała wprowadzenia do niego poprawek, a komisja ds. Energii ich całkowitego odrzucenia. 

B1
Reklama

Nowelizacja ustawy OZE o drewnie energetycznym

Projekt nowelizacji zakłada wprowadzenie do ustawy o odnawialnych źródłach energii wyrażenia “drewna energetycznego”, którym nazywano by wszelkie nieużytki i drewno niskiej jakości, które pozostały po ścięciu drzewa.

Reklama

Nowa regulacja ma obowiązywać od 1 października do 31 grudnia 2021 roku. Obóz rządzący przekonuje, że nowelizacja umożliwi wykorzystanie niezagospodarowanego drewna, którego nie odebrali przedsiębiorcy podczas zamrożenia gospodarki, w okresie marzec – maj br i później. Drzewne nieużytki stałyby się paliwem biomasowym dla elektrowni.

Sprzeciw opozycji

Opozycja – głównie KO, Lewica, KP-PSL-Kukiz’15 – krytykowała projekt. Jej zdaniem ustawa otwiera furtkę do większej eksploatacji lasów jako źródła paliwa energetycznego oraz zagraża leśnej bioróżnorodności. Argumentują dodatkowo, że przedsiębiorcy nie odbierali drewna od Lasów Państwowych przez zbyt wysokie ceny. Co więcej, posłowie opozycji zwracają uwagę na wzrost współspalania, który może odbić się na większych emisjach oraz cenach za energię elektryczną. 

Z koła poselskiego Konfederacji wypowiedział się Robert Winnicki, który choć nie skrytykował zasadności istnienia tego projektu, to jednak zwrócił uwagę, że sejm nie powinien się zajmować tego typu sprawami. Przekonywał natomiast, że Izba powinna (w ramach dyskusji o ustawie OZE) podjąć debatę na temat sprzeciwu wobec realizacji, unijnego “Zielonego Ładu”. 

Kontrargumenty Ministra Środowiska

Minister Środowiska, Michał Woś argumentował, że z powodu koronawirusa w lasach zalega ok. 2,8 mln m3 drewna. Podkreślił jednocześnie, że po wprowadzeniu nowelizacji „ani jedno drzewo ponad to, co jest w planach urządzenia lasu” nie zostanie wycięte. Nowelizacja ma zaś pomóc wykorzystać lokalny potencjał surowca.

Poprawki opozycji i reakcja komisji

Posłowie opozycji zgłosili wczoraj poprawki do rozpatrzenia w komisji ds. Energii. Koalicja Polska liczyła na odrzucenie projektu; Koalicja Obywatelska chciała w nowelizacji zostawić tylko definicję drewna energetycznego, zaś Lewica postulowała za krótszym czasem obowiązywania ustawy – od 1 Lipca 2021 do 31 grudnia 2021. Komisja zaopiniowała za odrzuceniem wszystkich postulatów.

Źródło: cire.pl, pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.