1000 uwag do projektu ustawy o morskich farmach wiatrowych

Ministerstwo Aktywów Państwowych otrzymało blisko tysiąc uwag do projektu ustawy o morskich farmach wiatrowych. Resort chce zakończyć prace jeszcze w tym miesiącu. Wiceminister Zbigniew Gryglas ma nadzieję, że ustawa zostanie podpisana przez prezydenta w lipcu.

Prace nad projektem ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych są kontynuowane. W toku konsultacji międzyresortowych i publicznych otrzymaliśmy blisko tysiąc uwag, opinii i sugestii dotyczących tej ustawy; każda z nich jest szczegółowo rozpatrywana tak, aby wyważyć racje wszystkich zainteresowanych i żeby powstał jak najlepszy projektodpowiada dla portalu wnp.pl Zbigniew Gryglas, wiceszef resortu Aktywów Państwowych oraz rządowy pełnomocnik ds. morskiej energetyki wiatrowej.

Fotowoltaika od Columbus Energy


Ministerstwo Aktywów Państwowych otrzymał już uwagi od przedstawicieli z branży OZE. Resort prowadzi też rozmowy z rządowym pełnomocnikiem ds. OZE, Ireneuszem Zyską i z Anną Moskwą, wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 

Gryglas deklaruje, że prace nad projektem powinny zakończyć się “w pierwszej dekadzie maja”. MAP ma uwzględnić część poprawek. Potem projekt przejdzie przez konsultacje międzyresortowe. Po akceptacji całego rządu, projekt ma trafić do Sejmu. 

Projekty z Rady Ministrów do Sejmu przesyłane są niezwłocznie. Mieliśmy nadzieję, że uda się to zrobić przed czerwcem i uważam, że jest to realny termin. Chcielibyśmy, aby parlament zajął się projektem tej ustawy jeszcze przed przerwą wakacyjną. Mam nadzieję, że w tych nadzwyczajnych okolicznościach przerwa będzie skrócona i ustawa ujrzy światło dzienne przed wakacjamimówi Zbigniew Gryglas.

Dodatkowo liczy, że ustawa zostanie podpisana przez prezydenta w lipcu. Projekt ustawy o wsparciu dla energetyki wiatrowej offshore w Polsce określa potencjał na około 9,6 GW mocy.