Program “Mój Prąd”. 25 tys. złożonych wniosków w ciągu niecałych trzech miesięcy

Na Twitterze pojawiło się podsumowanie, które dotyczy wniosków w II naborze programu Mój Prąd w I kwartale 2020 roku. Zanim wyłączono możliwość aplikacji papierowych, w marcu liczba wniosków przekazanych przez internet była wyższa niż w poprzednich miesiącach.

Podsumowanie opublikował Piotr Woźny, Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koronawirus i związane z nim ograniczenia społeczno-gospodarcze pomogły w osiągnięciu lepszych wyników aplikacji programu “Mój Prąd” drogą elektroniczną. Od momentu uruchomienia II naboru programu “Mój Prąd”, czyli od 13 stycznia do 30 marca NFOŚiGW otrzymał ponad 25 tysięcy wniosków. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

W pierwszym kwartale 2020 roku Fundusz co miesiąc otrzymywał ponad osiem tysięcy wniosków o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalację, najwięcej w marcu – 8593. Do momentu ostatniego dnia przyjmowania formy papierowej (do 30 marca 2020 roku), to właśnie ta metoda była najpopularniejsza. W styczniu na 8351 wszystkich wniosków, 2332 przekazano przez stronę internetową, a 6019 pocztą albo bezpośrednio do biur Funduszu jako dokument papierowy (848 z nich przekazały agregatory – firmy instalujące urządzenia fotowoltaiczne, które mają umowy z NFOŚiGW o przekazywaniu wniosków). 

W lutym aplikacji o dofinansowanie było najmniej, natomiast zmiana nastąpiła w marcu. Na 8593 wniosków 2945 napłynęło przez stronę internetową programu “Mój Prąd”. Papierowych było 5648. Warto zauważyć, że 16 marca w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego w związku z rosnącą ilością zachorowań na COVID-19 i zakażeniem koronawirusem. Można wnioskować, że konieczność pozostawania w domu zachęciła do zgłaszania o wsparcie w wysokości do mikroinstalacji OZE przez internet.