Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przedsiębiorcy muszą wypełnić oświadczenie dot. zamrożonych cen prądu. Jeśli tego nie zrobisz, zwrócisz większą kwotę

Przedsiębiorcy muszą wypełnić oświadczenie dot. zamrożonych cen prądu. Jeśli tego nie zrobisz, zwrócisz większą kwotę

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z zamrożonych cen prądu w 2024 roku są zobowiązani do złożenia oświadczenia o otrzymanej pomocy. Jeżeli tego nie zrobią do 28 lutego 2025 roku, zapłacą różnicę pomiędzy ceną maksymalną, a ceną określoną w umowie wraz z odsetkami. Sprawdź, co jako przedsiębiorca powinieneś wiedzieć.

Reklama

Kto jest zobowiązany do złożenia oświadczenia?

Informację o pomocy muszą złożyć mikroprzedsiębiorcy, producenci rolni oraz małe lub średnie przedsiębiorstwa, którzy korzystały z zamrożonych cen prądu w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. (drugie półrocze). Zgodnie z prawem, zastosowanie cen maksymalnych wobec mikroprzedsiębiorców stanowi pomoc publiczną, natomiast w przypadku małych lub średnich przedsiębiorstw: pomoc de minimis, pomoc de minimis w rolnictwie lub pomoc de minimis w rybołówstwie. 

– W informacji należy wskazać wysokość uzyskanej pomocy poza tą wynikającą z zastosowania maksymalnych cen prądu w II półroczu 2024 r. Chodzi o pomoc pozyskaną z innych źródeł w okresie 3 lat – informuje PGE.

Jeżeli przedsiębiorca nie otrzymał dodatkowej pomocy poza zastosowaniem maksymalnych cen prądu, również musi złożyć odpowiednie oświadczenie.

Do kiedy i jak należy złożyć oświadczenie?

Oświadczenie należy złożyć w terminie do 28 lutego 2025 roku. Jeżeli przedsiębiorca tego nie zrobi lub z informacji o pomocy będzie wynikać, że nie spełnia on warunków otrzymania pomocy, konieczny będzie zwrot różnicy pomiędzy ceną maksymalną a ceną rynkową wraz z odsetkami. Koszt ten dla dużej części przedsiębiorców może być znaczący, dlatego tak istotne jest złożenie oświadczenia w terminie. Jeśli oświadczenie zostanie wypełnione błędnie, grupy energetyczne skontaktują się z odbiorcą w celu korekty lub uzupełnienia informacji o pomocy.

Przedsiębiorcy mogą złożyć oświadczenie w wersji papierowej, zawierającej własnoręczny podpis i osobiście dostarczonej do Biura Obsługi Klienta danego dystrybutora lub listownie. PGE Obrót i Tauron Nowa Energia umożliwiają również złożenie oświadczenia w formie elektronicznej za pomocą formularza PGE Obrót lub formularza Tauron, które będzie opatrzone podpisem zaufanym (podpis ePUAP), kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem osobistym potwierdzonym dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (eDowód). Oficjalne instrukcje dotyczące elektronicznych podpisów znajdziesz na stronie rządowej Biznes.gov.pl.

Ile wynosi limit pomocy dla przedsiębiorców?

Limit pomocy publicznej, pod którą podlega mikroprzedsiębiorstwo to 200 tys. euro w ciągu jednego roku kalendarzowego. W przypadku mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych kwota to 25 tys., a limit dla mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność w sektorach rybołówstwa i akwakultury wynosi 30 tys. euro na rok kalendarzowy.

Limity pomocy dla małych lub średnich przedsiębiorców liczone są w okresie 3 lat:

  • Całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez jedno państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 300 tys. euro.
  • Całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu w sektorze rolnym nie może przekroczyć 50 tys. euro.
  • Całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu w sektorze rybołówstwa i akwakultury nie może przekroczyć 30 tys. euro. 3 minione lata w tym sektorze należy rozumieć jako 3 lata podatkowe.

Równowartość pomocy w euro ustalana jest na podstawie średniego kursu walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, który obowiązywał w dniu udzielenia pomocy.

Wielkość uzyskanej pomocy przedsiębiorcy mogą sprawdzić w Systemie Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej (SUDOP). Jeżeli przedsiębiorca przekroczy wyznaczony limit pomocy, zostanie wezwany do zwrotu różnicy między ceną maksymalną a ceną wynikającą z umowy wraz z odsetkami.

Źródło: PGE, Tauron, Farmer.pl

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.