Przedsiębiorstwa są zgodne – czas zmniejszyć wykorzystywanie plastiku

Odpady z tworzyw sztucznych są dużym niebezpieczeństwem dla środowiska naturalnego, które jest przez nie regularnie zanieczyszczane. By rozwiązać ten problem, konieczne jest współdziałanie największych przedsiębiorstw oraz wspólny cel, jakim powinno być dążenie do wykorzystywania ekologicznych, biodegradowalnych opakowań. Do tego wiedzie jednak długa droga, choć już teraz widać światełko w tunelu, mogące zwiastować pozytywne zmiany.

Ponad czterdzieści firm podpisało porozumienie, w którym zobowiązują się do podjęcia działań mających ostatecznie doprowadzić do porzucenia opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych. Jest to cel długofalowy, wymagający stopniowych kroków – jednym z pierwszych jest wykorzystywanie do 2025 roku wyłącznie opakowań zdatnych do recyklingu bądź kompostowania. Wśród przedsiębiorstw, które złożyły podpis pod UK Plastics Pact, znajdują się m.in. Coca Cola oraz Procter & Gamble. Wszyscy sygnatariusze odpowiadają za osiemdziesiąt procent plastikowych opakowań obecnych na półkach w sklepach w Wielkiej Brytanii.

Podpisane porozumienie zmusza firmy do kontrolowania stopnia przetwarzania swoich opakowań. Oznacza to, że przedsiębiorstwa nie tylko muszą posiadać opakowania zdolne do recyclingu bądź kompostowania, ale muszą także dopilnować, by co najmniej siedemdziesiąt procent z nich zostało przetworzone. Co więcej, każde nowe opakowanie powinno składać się w jednej trzeciej z materiału poddanego recyklingowi.

Fotowoltaika od Columbus Energy

„Wymaga to przekształcenia systemu tworzyw sztucznych na pełną skalę. Można to osiągnąć jedynie poprzez zespolenie wszystkich ogniw łańcucha w ramach wspólnego zobowiązania do działania. To właśnie czyni brytyjski Pakt Tworzyw Sztucznych wyjątkowym. Łączy on różne organy, przedsiębiorstwa i organizacje z wolą działania w zakresie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Nigdy nie będzie lepszego momentu na działanie i razem możemy osiągnąć wiele” – powiedział Marcus Gover z proekologicznej organizacji WRAP.