Przełomowy system magazynowania energii montowany na słupach trakcyjnych sieci przesyłowej

Niezawodność sieci jest coraz większym zmartwieniem operatorów sieci przesyłowej w dobie rosnącego udziału OZE w miksie energetycznym i starzejącej się infrastruktury przesyłowej. Aby rozwiązać te problemy, kanadyjska spółka Toronto Hydro zaproponowała nowatorski system przechowywania energii, integrowany z samą siecią przesyłową.

Omawiany magazyn energii składa się z jednostek, montowanych na słupach napowietrznej sieci energetycznej. System taki został zainstalowany na skalę testową w październiku zeszłego roku i jego działanie oceniane jest bardzo pozytywnie.

Pilotażowy program prowadzony przez Toronto Hydro realizowany jest na przedmieściach Nowego Jorku. System ten wykorzystuje magazyny energii eCAMION, opracowane na Ryerson University. Ogromną zaletą systemu jest fakt, że zasadniczo nie zajmuje on miejsca – montuje się go na istniejących słupach sieci przesyłowej, dzięki czemu nie ma potrzeby budowania dodatkowej infrastruktury dla magazynów prądu elektrycznego.

System magazynowania energii montowany może być na słupach przesyłowych o wysokości do ok. 15 metrów. Każda jednostka przechowuje do 25 kWh energii elektrycznej. Podczas swojej pracy system ładuje ogniwa aby oddawać energię w godzinach energetycznego szczytu, gdy pobór energii jest największy.

Wykorzystanie tego rodzaju systemów magazynowania energii może wydłużyć czas użytkowania systemów hydroelektrowni, gdyż daje szanse na remonty i okresowe przestoje tych generatorów – w takim czasie energia pochodzić może z magazynu.

Jak mówi Bala Venkatesh, dyrektor Centrum Energetyki Miejskiej na Ryerson University, to pierwszy tego rodzaju system na świecie. – Projekt ten pokazuje pełną integrację magazynów energii i instalacji smart grid, co ma pomóc poprawić wydolność systemu przesyłowego, a jednocześnie zredukować koszty jego unowocześniania.

Obecnie projektanci systemu pracują nad odpowiednim rozwiązaniem, które umożliwi zbieranie danych z wszystkich magazynów w czasie rzeczywistym, tak aby móc zarządzać nim w sposób globalny.

Dotychczasowe testy wykazały, że istotnie systemy te pozwalają na zmniejszenie obciążenia najbardziej wykorzystywanych stacji transformatorowych w sieci. Jeśli system sprawdzi się w dalszym ciągu testów, Toronto Hydro planuje dalszą rozbudowę układu. Planowana jest instalacja systemu w pełnej skali w Toronto, co oznacza zamontowanie opisywanych magazynach na ponad 175 tysiącach słupów energetycznych w całym mieście.