Przetarg na systemy OZE dla mieszkańców Częstochowy

Władze Częstochowy poszukują firmy, która zaprojektuje i zbuduje systemy OZE w ramach projektu proekologicznego realizowanego przez miasto.

Na działania związane z energetyką odnawialną samorząd w tym roku planuje wydać ponad 5 milionów złotych, z czego niemalże 3 miliony pochodzą z dofinansowania unijnego. Pieniądze te posłużyć mają m.in. do instalacji kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.

Obecny przetarg obejmuje pierwszą część zadania – instalację 12 podwójnych kolektorów słonecznych, 21 potrójnych kolektorów słonecznych i jednego poczwórnego. Systemy zainstalowane zostaną w komplecie z zbiornikami na ciepłą wodę (o pojemności odpowiednio 250, 300 i 400 litrów).

W ramach pierwszej części zadania zainstalowane mają być także aż 124 systemy PV o mocy co najmniej 300W każdy.

W ramach drugiego etapu realizacji projektu w Częstochowie zamontowanych zostanie dziewięć pomp ciepła.

Wszystkie powyższe systemy zainstalowane zostaną w budynkach mieszkalnych o powierzchni poniżej 300 metrów kwadratowych – głównie w domach jednorodzinnych. Domy te wyposażone są najczęściej w piece na węgiel, drewno, gaz lub prąd do podgrzewania wody.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, a finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeznaczonego na działania w zakresie efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej.

Jak zapewniają władze miasta, realizacja projektu ma przyczynić się do zmniejszenia emisji i zanieczyszczeń w mieście.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Opracowano system zasilania energią słoneczną, który działa również w nocy

Innowacyjna bateria termiczna opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Curtin będzie kluczem do systemu energii słonecznej zdolnego do produkcji energii elektrycznej przez noc. Pozwoli to instalacjom OZE rywalizować z paliwami kopalnymi jako realnym źródłem energii dla przemysłu komercyjnego i ciężkiego na całym świecie, w tym dla górnictwa.