Przetarg na systemy OZE dla mieszkańców Częstochowy

Władze Częstochowy poszukują firmy, która zaprojektuje i zbuduje systemy OZE w ramach projektu proekologicznego realizowanego przez miasto.

Na działania związane z energetyką odnawialną samorząd w tym roku planuje wydać ponad 5 milionów złotych, z czego niemalże 3 miliony pochodzą z dofinansowania unijnego. Pieniądze te posłużyć mają m.in. do instalacji kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.

Obecny przetarg obejmuje pierwszą część zadania – instalację 12 podwójnych kolektorów słonecznych, 21 potrójnych kolektorów słonecznych i jednego poczwórnego. Systemy zainstalowane zostaną w komplecie z zbiornikami na ciepłą wodę (o pojemności odpowiednio 250, 300 i 400 litrów).

W ramach pierwszej części zadania zainstalowane mają być także aż 124 systemy PV o mocy co najmniej 300W każdy.

W ramach drugiego etapu realizacji projektu w Częstochowie zamontowanych zostanie dziewięć pomp ciepła.

Wszystkie powyższe systemy zainstalowane zostaną w budynkach mieszkalnych o powierzchni poniżej 300 metrów kwadratowych – głównie w domach jednorodzinnych. Domy te wyposażone są najczęściej w piece na węgiel, drewno, gaz lub prąd do podgrzewania wody.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, a finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeznaczonego na działania w zakresie efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej.

Jak zapewniają władze miasta, realizacja projektu ma przyczynić się do zmniejszenia emisji i zanieczyszczeń w mieście.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Robotyka, automatyka, odpowiedzialne gospodarowanie zasobami – w Krakowie startuje Open Eyes Economy Summit

Po raz kolejny do Krakowa przyjadą myśliciele i działacze z całego świata, którzy wyznaczają nowe, a zarazem odpowiedzialne trendy w dziedzinach związanych z życiem codziennym. Tegoroczna edycja Open Eyes Economy Summit odbędzie się w dniach 20–21 listopada na terenie Centrum Kongresowego ICE. Podczas OEES będzie można wziąć udział w wykładach i dyskusjach związanych m.in. z najnowocześniejszymi technologiami, ochroną środowiska naturalnego oraz zagadnieniami związanymi z zieloną energią.

Codzienny raport smogowy – 17.11.

Dziś według Polskiego Indeksu jakości powietrza w większości miast jest dobrze (PM10 – 21-60, PM2.5 -13-36), ale czy naprawdę tak jest? Wystarczy spojrzeć jakie są dopuszczalne poziomy stężeń dla pyłów zalecane przez Światową Organizacji Zdrowia by stwierdzić, że nasz krajowy indeks jest bardzo liberalny.