Przetarg na systemy OZE dla mieszkańców Częstochowy

Władze Częstochowy poszukują firmy, która zaprojektuje i zbuduje systemy OZE w ramach projektu proekologicznego realizowanego przez miasto.

Na działania związane z energetyką odnawialną samorząd w tym roku planuje wydać ponad 5 milionów złotych, z czego niemalże 3 miliony pochodzą z dofinansowania unijnego. Pieniądze te posłużyć mają m.in. do instalacji kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.

Obecny przetarg obejmuje pierwszą część zadania – instalację 12 podwójnych kolektorów słonecznych, 21 potrójnych kolektorów słonecznych i jednego poczwórnego. Systemy zainstalowane zostaną w komplecie z zbiornikami na ciepłą wodę (o pojemności odpowiednio 250, 300 i 400 litrów).

W ramach pierwszej części zadania zainstalowane mają być także aż 124 systemy PV o mocy co najmniej 300W każdy.

W ramach drugiego etapu realizacji projektu w Częstochowie zamontowanych zostanie dziewięć pomp ciepła.

Wszystkie powyższe systemy zainstalowane zostaną w budynkach mieszkalnych o powierzchni poniżej 300 metrów kwadratowych – głównie w domach jednorodzinnych. Domy te wyposażone są najczęściej w piece na węgiel, drewno, gaz lub prąd do podgrzewania wody.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, a finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeznaczonego na działania w zakresie efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej.

Jak zapewniają władze miasta, realizacja projektu ma przyczynić się do zmniejszenia emisji i zanieczyszczeń w mieście.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.