Przybywa stacji ładowania samochodów elektrycznych

Przybywa stacji ładowania samochodów elektrycznych

Liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach wzrasta w szybkim, choć nie tak imponującym jak rządowe zapowiedzi, tempie. Razem z ilością zarejestrowanych pojazdów przybywa także stacji ładowania. W 2020 roku najwięcej nowych punktów pojawi się w Katowicach, Krakowie, Łodzi i Lublinie. 

Samochody elektryczne na polskich drogach wciąż należą do rzadkości. Niedługo może się to jednak zmienić – od stycznia do sierpnia bieżącego roku liczba rejestracji tego typu samochodów wzrosła aż o 89% w porównaniu do roku ubiegłego. Razem z liczbą elektryków przybywa także stacji ich ładowania.

Katowice najlepiej zelektryfikowane

Tytuł najlepiej zelektryfikowanego polskiego miasta może przypaść Katowicom. – Dziś posiadamy 35 działających stacji ładowania pojazdów elektrycznych z 73 punktami ładowania. Budowa 14 kolejnych stacji została zakończona i czeka na odbiór przez Urząd Dozoru Technicznego, a jedna jest w trakcie instalowania – mówi Dariusz Czapla z katowickiego ratusza. 

Według prognoz w pierwszym półroczu 2020 roku w Katowicach ma być aż 115 punktów ładowania samochodów elektrycznych. Dariusz Czapla podkreśla, że dokładne terminy uruchomienia nowych stacji są jednak uzależnione od odbiorów UDT.

Pokaźna sieć ładowarek również  w Krakowie 

Zgodnie z zapisami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych do końca przyszłego roku również Kraków ma obowiązek uruchomienia 210 nowych punktów ładowania. Ich budową w najbliższych miesiącach mają zająć się dwie spółki –  Smart City Polska oraz Go+EAuto, z którymi miasto zawarło stosowne porozumienie. 

 – W związku z tym, że są to inwestycje komercyjne, nie ponosimy nakładów finansowych na realizacje przedmiotowego zadania. Na obecną chwilę nie są znane dokładne lokalizacje urządzeń oraz ich docelowa liczba – mówi Kamil Popiela, z krakowskiego ratusza.

Obecnie na terenie Krakowa znajduje się osiem ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych (4 stacje), które są własnością Gminy Miejskiej Kraków. Urząd Miasta szacuje, że e-auto można jednak naładować w ok. 35 lokalizacjach na terenie miasta. 

Punkty ładowania mają zachęcać do zmian

Na terenie Lublina obecnie znajduje się 8 ogólnodostępnych stacji ładowania – Zgodnie z informacjami uzyskanymi z PGE Nowa Energia, w 2020 r. powstanie kolejnych sześć stacji szybkiego ładowania (DC/AC) oraz siedem stacji normalnego ładowania (AC) – informuje Grzegorz Jędrek z lubelskiego ratusza. Tak jak w przypadku Krakowa, Lublin również nie poniesie kosztów związanych z budową ogólnodostępnych punktów ładowania.   

200 nowych stacji w 2020 roku powstanie także w Łodzi. Władze miasta liczą, że ich większa dostępność zachęci mieszkańców do zmiany samochodów spalinowych na elektryczne.

Źródło: Rp.pl