Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przybywa stacji ładowania samochodów elektrycznych

Electric car, electric vehicle, electric, electricity, charging, EV charging

Przybywa stacji ładowania samochodów elektrycznych

Liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach wzrasta w szybkim, choć nie tak imponującym jak rządowe zapowiedzi, tempie. Razem z ilością zarejestrowanych pojazdów przybywa także stacji ładowania. W 2020 roku najwięcej nowych punktów pojawi się w Katowicach, Krakowie, Łodzi i Lublinie. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Samochody elektryczne na polskich drogach wciąż należą do rzadkości. Niedługo może się to jednak zmienić – od stycznia do sierpnia bieżącego roku liczba rejestracji tego typu samochodów wzrosła aż o 89% w porównaniu do roku ubiegłego. Razem z liczbą elektryków przybywa także stacji ich ładowania.

Katowice najlepiej zelektryfikowane

Tytuł najlepiej zelektryfikowanego polskiego miasta może przypaść Katowicom. – Dziś posiadamy 35 działających stacji ładowania pojazdów elektrycznych z 73 punktami ładowania. Budowa 14 kolejnych stacji została zakończona i czeka na odbiór przez Urząd Dozoru Technicznego, a jedna jest w trakcie instalowania – mówi Dariusz Czapla z katowickiego ratusza. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Według prognoz w pierwszym półroczu 2020 roku w Katowicach ma być aż 115 punktów ładowania samochodów elektrycznych. Dariusz Czapla podkreśla, że dokładne terminy uruchomienia nowych stacji są jednak uzależnione od odbiorów UDT.

Pokaźna sieć ładowarek również  w Krakowie 

Zgodnie z zapisami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych do końca przyszłego roku również Kraków ma obowiązek uruchomienia 210 nowych punktów ładowania. Ich budową w najbliższych miesiącach mają zająć się dwie spółki –  Smart City Polska oraz Go+EAuto, z którymi miasto zawarło stosowne porozumienie. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

 – W związku z tym, że są to inwestycje komercyjne, nie ponosimy nakładów finansowych na realizacje przedmiotowego zadania. Na obecną chwilę nie są znane dokładne lokalizacje urządzeń oraz ich docelowa liczba – mówi Kamil Popiela, z krakowskiego ratusza.

Obecnie na terenie Krakowa znajduje się osiem ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych (4 stacje), które są własnością Gminy Miejskiej Kraków. Urząd Miasta szacuje, że e-auto można jednak naładować w ok. 35 lokalizacjach na terenie miasta. 

Punkty ładowania mają zachęcać do zmian

Na terenie Lublina obecnie znajduje się 8 ogólnodostępnych stacji ładowania – Zgodnie z informacjami uzyskanymi z PGE Nowa Energia, w 2020 r. powstanie kolejnych sześć stacji szybkiego ładowania (DC/AC) oraz siedem stacji normalnego ładowania (AC) – informuje Grzegorz Jędrek z lubelskiego ratusza. Tak jak w przypadku Krakowa, Lublin również nie poniesie kosztów związanych z budową ogólnodostępnych punktów ładowania.   

200 nowych stacji w 2020 roku powstanie także w Łodzi. Władze miasta liczą, że ich większa dostępność zachęci mieszkańców do zmiany samochodów spalinowych na elektryczne.

Źródło: Rp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.