Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przydomowa turbina wiatrowa ojca i córki z Krosna nazwana “rekinkiem” to “kręcące się złoto”

Przydomowa turbina wiatrowa ojca i córki z Krosna nazwana “rekinkiem” to “kręcące się złoto”

Paweł i Milena Kustroń z Krosna skonstruowali własną turbinę wiatrową. Nietypowa turbina wiatrowa ojca i córki zadebiutowała już ostatnio na Stadionie Narodowym. Rodzina chce, żeby każdy mógł wytwarzać energię z wiatru we własnym domu. Zobacz projekt, który wzruszył Polskę!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Turbina wiatrowa ojca i córki

Turbina typu wolnoobrotowego ma dwa metry wysokości, przysłonę – podobną, jak w aparacie – i wirnik z łopatkami. Konfuzor, czyli zwężający się korpus, zakończony jest ząbkami, przez co twórcy nazywają go pieszczotliwie “rekinkiem”.

Rodzinny projekt został zaprezentowany na Stadionie Narodowym podczas konkursu Wielkie Wyzwanie Energia 2021.

– Wind Busters nie miał okazji pokazać się w finale z powodu zakłóceń na stanowisku pomiarowym spowodowanych przełączaniem stycznika oraz przekroczeniem widełek napięcia. Ale, ale! Mimo wszystko wiemy jedno – przywieźliśmy na Narodowy kręcące się złoto. Dlatego – nie poddajemy się i wyzwanie czas kontynuowaćpiszą na profilu facebookowym twórcy turbiny

Paweł i Milena Kustroń chcą, aby każdy mógł pozyskiwać energię z wiatru dzięki przydomowym turbinom wiatrowym. Turbina jest cicha, więc mogłaby służyć idealnie do tego celu. 

Turbina wiatrowa dla każdego domu

“Rekinek” wytwarza energię już przy niewielkich prędkościach wiatru. Wystarczy kilka powiewów dmuchawy do liści i wirnik zaczyna się obracać. Ząbki na konfuzorze służą do rozpraszania powstającego za nim wiru powietrza. 

Generator przetwarza na energię elektryczną moc z pędnika. Prototyp generuje 10 – 15 watów mocy przy prędkości wiatru 2,5 m/s. 

– Tym wirnikiem jesteśmy w stanie odebrać ponad 40% energii wiatru (…) Bardzo łatwo reaguje na zmienność wiatru i przypomina nieco koło wodne. Działa jednak na innej zasadzie mówił Paweł Kustroń w wywiadzie dla portalu Krosno24.

Łopaty wirnika ustawione są prostopadle do kierunku wiatru. Dzięki temu kręcą się po obwodzie ze stałą prędkością, co odróżnia “Rekinka” od tradycyjnych wirników.


Turbinę można zamontować przy domu albo na dachu, gdzie wiatr ma raczej stałą prędkość. Może dostarczyć wystarczającą ilość energii do zasilenia kilku pięciowatowych żarówek, lodówki lub zagrzania wody w bojlerze.

– Zwiększenie odnawialnej, tzw. zielonej energii w krajowym zużyciu prądu pomoże walczyć z ubóstwem energetycznym, które dotyka również wielu rodzin w Polsce tłumaczy Milena Kustroń w wywiadzie dla portalu Krosno24.

Chcemy sprawić, aby energia wiatrowa była bardziej dostępna dla zwykłego Kowalskiego dodaje.

A gdyby tak każdy mógł produkować własną energię wiatrową? Zobacz więcej nietypowych turbin wiatrowych:

źródło: krosno24.pl, facebook.com/Wind-Busters

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.