1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pszczelarka z Kosowa chroni naturę

pszczoła

Pszczelarka z Kosowa chroni naturę

Shqipe Shala jest pszczelarką i uprawia miód naturalną metodą w Parku Narodowym Sharr Mountains w Kosowie. Na tym jednak nie koniec. Jej misją jest ochrona przyrody. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Nieodłączna część ekosystemu

Zwykle pszczelarzami są mężczyźni. Shqipe Shala stanowi pewien wyjątek. Zakłada strój ochronny i sprawdza swoje 150 uli, które znajdują się w pobliżu Prizreni, drugiego co do wielkości miasta w Kosowie. Shqipe Shala ma duże doświadczenie i ogromną wrażliwość ekologiczną. Wie, że pszczoły są nieodłączną częścią ekostystemu. Zapylają rośliny uprawne, dzięki czemu rolnicy zbierają plony oraz te dziko rosnące, dostarczając pożywienie zwierzętom. To dzięki pszczołom wiele gatunków roślin i zwierząt ma szansę przetrwać.

ule 2 1
Shqipe Shala przy swoich ulach

Dzielenie się wiedzą

Dlatego praca Shqipe Shala jest tak ważna. Pszczelarka produkuje miód ekologiczny, ale też podnosi świadomość dotyczącą ochrony klimatu. Chroni ziemię, na której żerują pszczoły, a dodatkowo dzieli się swoją wiedzą dotyczącą pszczelarstwa, ale też samej ochrony przyrody. Niestety zanieczyszczenia i nielegalne wylesianie w Parku Narodowym Sharr Mountains stanowią zagrożenie dla rzadkich gatunków, takich jak ryś czy niedźwiedź. Shqipe Shala jest przekonana, że nauczenie ludzi rozumienia natury pomoże im nauczyć się ją cenić i chronić.

Wyjątkowe miejsce

Park Narodowy Sharr Mountains znajduje się na odcinku Europejskiego Zielonego Pasa (European Green Belt). To pas, który dzielił kontynent europejski na wschód i zachód. Ciągnie się ponad 12500 kilometrów wzdłuż 24 krajów. Przez długi czas był miejscem niedostępnym, nieodwiedzanym przez ludzi, dzięki czemu natura stworzyła tu idealne warunki dla roślin i zwierząt. Shqipe Shala działa, by zachować dziką naturę w jego kosowskiej części. 

źródło: dw.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.