Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pszczoły umierają, ale razem możemy im pomóc!

pszczoły

Pszczoły umierają, ale razem możemy im pomóc!

W Polsce mamy aż 470 gatunków pszczół! To bardzo dużo. Robią one dla nas miód, ale także zapylają rośliny, które później rosną oraz dają nam owoce i warzywa. Niestety bardzo duża liczba tych owadów wymiera. Czy możemy coś dla nich zrobić? Oczywiście!

Dzięki pszczołom mamy warzywa i owoce – pomidory, jabłka, cukinie, oraz zioła i orzechy. Owady te pracują od świtu do nocy i zapylają rośliny. W dawnych czasach uważano je za bogów i boginie, które dają życie. Dziś nadal traktuje się pszczoły z szacunkiem, a pszczelarze poświęcają im wiele troski. Przy okazji zbierają od nich miód, który jest symbolem bogactwa.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Niestety współcześnie pszczoły są zagrożone. Szkodzi im człowiek, ponieważ wykorzystuje substancje chemiczne w rolnictwie. Wśród nich najgorsze są pestycydy, które mają chronić głównie rośliny, ale przy okazji niszczą pszczoły. Od tych owadów zależy nasze istnienie! Musimy więc robić wszystko, żeby mogły się rozwijać i żyć wśród nas.

Co możemy zrobić dla pszczół? Istotne są dwie rzeczy.

Po pierwsze, musimy informować o tym, że pszczoły wymierają. Im więcej ludzi będzie widziało, tym lepiej. Razem możemy zmienić sytuację i wymusić na przykład prawo ochronne dla tych owadów.

Po drugie, angażujmy się w akcje ochrony pszczół. Na przykład organizacja międzynarodowa Greenpeace, która zajmuje się pomaganiem środowisku naturalnemu, rozpoczęła projekt „Adoptuj pszczołę”. Przez internet można adoptować pszczołę i stworzyć dla niej np. hotel w mieście. Autorzy akcji chcą, żeby Polska była przyjaznym krajem dla tych owadów. Wpłacając regularnie darowiznę, możecie stać się Pszczelimi Bohaterami.

Sprawdźcie też, czy w Waszej okolicy nie ma projektów ochronnych dla pszczół. Ostatnio wsie i miasteczka z różnych gmin dołączają do „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom”. Nagłaśniają problem i organizują rozmaite wydarzenia edukacyjne. Sadzą również rośliny, które są potrzebne tym owadom jako „pożywienie” – pszczoły czerpią z nich pyłki oraz nektar.

Razem możemy pomóc pszczołom! 😉

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.