Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ptaki spożywają setki kawałków plastiku dziennie

ptak, jedzenie, plastik

Ptaki spożywają setki kawałków plastiku dziennie

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Cardiff wynika, że ptaki żyjące na brzegach rzek dziennie spożywają setki drobnych fragmentów plastiku. Zdaniem badaczy to wyraźny dowód na przedostawanie się tworzyw sztucznych w górę łańcucha pokarmowego.

Reklama

Badanie opublikowane na łamach czasopisma Global Change Biology zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z uniwersytetu w Cardiff. Skupili się oni na zanieczyszczeniach znalezionych w organizmie pluszcza – ptaka wodnego, który w poszukiwaniu owadów brodzi i nurkuje w rzekach. 

Plastik zjadany razem z owadami

Wcześniej przeprowadzone badania wykazały, że połowa owadów żyjących w rzekach południowej Walii zawiera cząsteczki mikroplastiku.

Fakt, że tak wiele owadów rzecznych jest skażonych, sprawia, że także ryby, ptaki i inne drapieżniki zjadają te owady wraz z plastikiempowiedział dr Joseph D’Souza, współtwórca badań.

Pluszcze nurkując w poszukiwaniu pożywienia zjadają więc nie tylko dryfujące cząsteczki plastiku, które mylą z owadami, ale także samo ich „naturalne” pożywienie już jest skażone. Naukowcy twierdzą, że jest to pierwszy wyraźny dowód na to, że zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych przedostają się do dzikiej przyrody i przesuwają się w górę łańcucha pokarmowego.

Połowa próbek skażona mikroplastikiem

Zespół badaczy zbadał odchody pluszczów żyjących w pobliżu rzek biegnących od Brecon do ujścia rzeki Severn. Fragmenty mikroplastiku znaleźli w połowie z 166 pobranych próbek, w 14 z 15 badanych miejsc w południowej Walii. Największe ilości plastikowych cząsteczek wykryto w mocno zurbanizowanych lokalizacjach. Ponad 75 proc. znalezionych fragmentów miało mniej niż 0,5 mm wielkości, ale zdarzały się też takie, które miały kilka milimetrów długości. Większość to włókna z tekstyliów lub materiałów budowlanych.

Źródło: ekologia.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.