1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rachunki za prąd na tle innych kosztów domowych: jak możesz zarządzać wydatkami

Rachunki za prąd na tle innych kosztów domowych: jak możesz zarządzać wydatkami

Po raz kolejny cena prądu na rozliczeniu niemile Cię zaskakuje? Szukasz oszczędności, ale nie wiesz, od czego zacząć? Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby obniżyć rachunki za energię elektryczną.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Rachunki za prąd na tle innych kosztów domowych – domowe wydatki na cenzurowanym

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego pomimo wzrostu przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego, sytuacja materialna gospodarstw domowych w 2022 roku realnie się pogorszyła [1]. Winę za to ponosi wysoki poziom inflacji, który winduje ceny prądu, żywności czy ubrań.

Mimo że więcej zarabiamy, więcej też wydajemy. W 2022 roku przeciętny członek gospodarstwa domowego przeznaczał na wydatki 1475 zł miesięcznie, co oznacza wzrost 0,7 proc. (w wartościach realnych) w stosunku do roku poprzedniego. Za co płacimy najwięcej?

Tak jak w latach poprzednich najwyższy udział w strukturze wydatków ogółu gospodarstw domowych w 2022 roku miały wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe – 26,7 proc. Na drugim miejscu – z wynikiem 19 proc. – uplasowały się wydatki na użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii, przy czym aż 11,4 proc. to wydatki na energię elektryczną,  gaz, ciepło i opał.

wydatki na osobe gus

W ramach nośników energii najwięcej środków gospodarstwa domowe przeznaczają na energię elektryczną, czego dowodzi poniższy wykres. Chociaż obejmuje on dane jedynie do 2018 roku, dobrze ilustruje tę zależność.

procentowy udzial gus

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna – remedium na wysokie ceny prądu?

Eksperci rynku energetycznego nie mają złudzeń. Gdy tylko ustawa zamrażająca ceny prądu przestanie obowiązywać, gospodarstwa domowe czeka wzrost kosztów energii elektrycznej. Wytwórcy i sprzedawcy prądu najpewniej zaktualizują swoje cenniki, tak aby wyrównać straty poniesione w poprzednich latach. Szacunki mówią o dwu-, a nawet trzykrotnym wzroście rocznych wydatków na energię elektryczną, który czeka odbiorców.

Jeśli należysz do grona osób, którym nie na rękę taki scenariusz, mamy dla Ciebie dwie wiadomości. Zła jest taka, że – czy chcesz tego, czy nie – ceny prądu w najbliższych latach będą szybować. Natomiast dobra, że nie musisz bezczynnie przyglądać się podwyżkom, które zjadają Twoje oszczędności. Istnieje bowiem skuteczny sposób, by obniżyć rachunki za energię elektryczną. I można go streścić w jednym słowie:

Fotowoltaika.

Po raz pierwszy prąd wyprodukowany ze słońca popłynął w gniazdkach Polaków w latach 90. Na prawdziwy fotowoltaiczny boom trzeba było jednak poczekać – mniej więcej do końca 2015 roku. Od tamtego momentu w ciągu zaledwie 4 lat liczba mikroinstalacji prosumenckich wzrosła z 4 tys. w 2015 roku do 150 tys. w 2019 roku. Pod koniec 2020 roku wynosiła już 450 tys., a na początku 2023 roku – ponad 1,21 mln. [2] To oznacza, że Polacy przekonali się do odnawialnych źródeł energii i produkowania prądu na użytek własny.

Pomimo zmiany sposobu rozliczenia prosumentów (uważany przez niektórych za  mniej korzystny) – inwestycja w przydomową instalację fotowoltaiczną nadal jest jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań w zakresie produkcji energii elektrycznej z OZE. A dzieje się tak z wielu powodów. Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

  • Niższe rachunki za prąd

Instalacja fotowoltaiczna pozwala obniżyć rachunki za prąd, zwłaszcza jeśli inwestycja w system będzie szła w parze ze zmianą codziennych nawyków – na takie, które pozwolą zwiększyć autokonsumpcję wyprodukowanej energii elektrycznej jak włączanie pralki i zmywarki w godzinach, kiedy fotowoltaika wytwarza najwięcej prądu.

  • Większa niezależność energetyczna

Dzięki instalacji fotowoltaicznej nie musisz aż tak bardzo obawiać się o wzrost cen prądu. Dysponujesz bowiem własnym źródłem energii elektrycznej. Niezależność energetyczną dodatkowo zwiększy inwestycja w magazyn energii, który pozwala przechować wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne energię i wykorzystać ją później.

Instalacja fotowoltaiczna to niskoemisyjny system, który podczas produkcji energii elektrycznej nie wydziela dwutlenku węgla ani innych szkodliwych związków do atmosfery. Wpisuje się zatem w trend zrównoważonego rozwoju.

Dzięki inwestycji w instalację fotowoltaiczną nie tylko obniżysz koszty utrzymania gospodarstwa domowego, ale również zabezpieczysz budżet przed skokowymi wzrostami cen prądu, które w nadchodzących latach są raczej nieuniknione.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, lecz nie wiesz, od czego zacząć? W E.ON Polska zyskasz niezbędne wsparcie merytoryczne i techniczne w zakresie energii dla domu.

53741266 the concept of saving money or savings investment

Co oprócz fotowoltaiki – jak jeszcze możesz zarządzać wydatkami na energię?

Jako przeciętny Kowalski masz ograniczone możliwości oddziaływania na to, jak cena prądu będzie kształtować się w przyszłości. Możesz natomiast nauczyć się za to racjonalnie korzystać z energii elektrycznej. Chociaż wiąże się to ze zmianą nawyków i wymaga dyscypliny oraz zaangażowania, pozwala obniżyć wysokość rachunków za prąd.

  • Monitoruj zużycie energii elektrycznej

Na rynku dostępne są różne urządzenia do inteligentnego monitorowania zużycia prądu. Zapewniają one pełny wgląd w to, ile energii elektrycznej pobierają poszczególne sprzęty. Dzięki otrzymanym informacjom łatwiej Ci będzie zacząć prowadzić mniej energochłonny tryb życia.

  • Odłączaj urządzenia z kontaktu, gdy z nich nie korzystasz

Wiele elektronicznych urządzeń po standardowym wyłączeniu tak naprawdę przechodzi w tryb czuwania (standby). W efekcie nadal zużywa prąd. Dlatego jeśli przestajesz korzystać ze sprzętu, odłącz go z kontaktu. Dla ułatwienia możesz zainwestować w listwy zasilające z wyłącznikiem. Wówczas wystarczy jeden ruch przełącznika, by odciąć od zasilania kilka urządzeń jednocześnie.

  • Inwestuj w energooszczędne urządzenia

Jeśli kupujesz nowe sprzęty, zwracaj uwagę na wskaźnik efektywności energetycznej. Najbardziej energooszczędne urządzenia są oznaczone symbolem A+++. Są one minimalnie droższe od pozostałych modeli, jednak zużywają mniej prądu.

  • Wymień tradycyjne żarówki na oświetlenie LED

W wielu polskich domach nadal używa się tradycyjnych żarówek, które – choć są tańsze od modeli LED – konsumują więcej energii elektrycznej i jednocześnie szybciej się zużywają. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na wymianę wszystkich żarówek w domu na energooszczędne, zacznij od pomieszczeń, w których przebywasz najczęściej.

Chociaż rządowe mechanizmy interwencyjne ograniczyły wzrosty cen prądu dla wybranych grup odbiorców, trudno oczekiwać, że będą przedłużane w nieskończoność. Dlatego już teraz warto podejmować działania, które pozwolą lepiej zarządzać wydatkami domowymi i ograniczą zużycie energii elektrycznej, a tym samym obniżą wysokość rachunków za prąd. Jest ich wiele i wcale nie muszą wiązać się z dużymi wydatkami, lecz koncentrować na zmianie codziennych nawyków.

[1] Sytuacja gospodarstw domowych w 2022 r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych, https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5486/3/22/1/sytuacja_gospodarstw_domowych_w_2022_r._w_swietle_wynikow_badania_budzetow_gospodarstw_domowych.pdf, dostęp online 16.10.2023 r.

[2] Według danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, http://www.ptpiree.pl/energetyka-w-polsce/energetyka-w-liczbach/mikroinstalacje-w-polsce, dostęp online: 16.10.2023

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.