1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Raport “Global EV Outlook”: Czy chętnie kupowano samochody elektryczne w 2022 roku?

Raport “Global EV Outlook”: Czy chętnie kupowano samochody elektryczne w 2022 roku?

Samochody elektryczne wypierają auta spalinowe? Raport “Global EV Outlook” przewiduje, że w 2023 roku sprzedaż elektryków może wzrosnąć nawet o 35%. Co jest powodem i czy podobnych wyników można spodziewać się również w Polsce?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Sprzedaż samochodów elektrycznych w 2022 roku

Wzrost o nawet 35% – taka prognoza wynika z raportu “Global EV Outlook” opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energii. W 2022 roku na świecie sprzedano 10 mln samochodów elektrycznych. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii w 2023 ma to być o cztery miliony więcej.

– Samochody elektryczne mogą stanowić 18% całkowitej sprzedaży samochodów. W realizacji pomogą zarówno polityki poszczególnych państw jak i wysoka cena ropy naftowej czytamy w raporcie.

Gdzie najwięcej sprzedaje się aut elektrycznych?

Produkcja samochodów elektrycznych wiąże się z ogromnymi kosztami. Jak wynika z raportu “Global EV Outlook” wydatki na ten cel w 2022 roku przekroczyły 425 mld dolarów. 

– Samochody elektryczne są jedną z sił napędowych w nowej globalnej gospodarce energetycznej. Przyczyniają się do transformacji przemysłu produkcji aut na całym świecie – twierdzi dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol.

W Chinach w 2022 roku, prawie 20% wszystkich nowo zarejestrowanych samochodów to pojazdy elektryczne na baterie (BEV).  Kraj ten odpowiadał za 60% światowego rynku samochodów elektrycznych. Za plecami Chin plasuje się Europa.

– W Europie sprzedaż samochodów elektrycznych wzrosła o ponad 15 % w 2022 roku, co oznacza, że więcej niż jeden na pięć sprzedanych samochodów był miał napęd elektryczny – czytamy w raporcie “Global EV Outlook”.

Trzecim największym rynkiem samochodów elektrycznych są Stany Zjednoczone. Sprzedaż w tym kraju w 2022 roku wzrosła aż o 55% względem poprzedniego roku.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce

Jak na tle topowych światowych rynków plasuje się Polska? Według raportu „Polish EV Outlook” opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, w 2022 roku w naszym kraju zarejestrowano 12607 nowych samochodów elektrycznych, czyli o 74% więcej niż rok wcześniej. 

Według prognoz PSPA za osiem lat liczba rejestrowanych „elektryków” w Polsce wzrośnie dziesięciokrotnie.

Zdecydowanie najwięcej samochodów elektrycznych w 2022 roku kupowali przedsiębiorcy, którzy odpowiadali za 78% wszystkich rejestracji BEV.

Źródło: 300gospodarka.pl, iea.org, pap-mediaroom.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.