Rekord produkcji energii elektrycznej z wiatru w Polsce

farmy wiatrowe

W ostatnich dniach przez Polskę przechodzi orkan Grzegorz, który przyczynia się do wielu zniszczeń. Do tej pory w wyniku jego działalności ogromna ilość drzew została powalona, sporo dachów zostało uszkodzonych, a śmierć poniosły dwie osoby. Pomimo tych straszliwych konsekwencji orkan Grzegorz przyczynił się do jednej pozytywnej rzeczy, a mianowicie rekordu produkcji energii elektrycznej wygenerowanej przez rodzime farmy wiatrowe.

Dokładnie 28 października br. o godz. 17.00 do polskiej sieci energetycznej zostało przesłanych 5 136 MW energii elektrycznej, która powstała właśnie dzięki turbinom wiatrowym. Tym samym został nieznacznie pobity poprzedni rekord, ustanowiony w lutym i wynoszący 5 129 MW. Całość energii elektrycznej przesłanej do sieci 28 października br. stanowiła 22% całkowitego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.

Ilość ta jest zadowalająca, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę niewielką liczbę farm wiatrowych wybudowanych w Polsce. Warto jednak zauważyć, że nowego rekordu nie byłoby bez grasującego nad Polską orkanu. Energia wiatrowa jest bowiem ogromnie uzależnione od warunków przyrody, dzięki którym bilans czasem wychodzi korzystnie, a drugim razem już nie.

Posiłkując się przykładem płynącym z Danii, gdzie przez kilka godzin turbiny wiatrowe nie produkowały energii z uwagi na bezwietrzność, idealnym uzupełnieniem turbin są magazyny energii, które na szczęście stają się coraz bardziej popularne.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Sony pracuje nad własnym samochodem elektrycznym

Następny artykuł

Dacia wprowadzi na rynek wersje EV?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,