Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rekordowy, pięciokrotny wzrost przyłączeń mikroinstalacji OZE do sieci Tauronu

Rekordowy, pięciokrotny wzrost przyłączeń mikroinstalacji OZE do sieci Tauronu

Blisko 12 tysięcy przyłączeń mikroinstalacji OZE o łącznej mocy 81 MW – to wynik, który osiągnęła Tauron Dystrybucja w pierwszym kwartale 2020 roku. W okresie analogicznym z ubiegłego było ich aż pięć razy mniej. “Mimo turbulencji, ten trend zostanie utrzymany” – mówi prezes Filip Grzegorczyk. Wszystkie przyłączenia dotyczą fotowoltaiki.

Reklama

Jak podkreśla w swoim komunikacie Tauron Dystrybucja, wszystkie przyłączenia dotyczą mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dodatkowo, spółka wykonała 15 przyłączeń większych źródeł odnawialnych, o mocy wyższej niż 50 kW i tylko jedna z nich nie była farmą fotowoltaiczną, ale hydroelektrownią. Łącznie do sieci dystrybucyjnej Tauron Dystrybucja przyłączono 94 MW nowych mocy z OZE.

Widzimy, że nawet pandemia koronawirusa nie wyhamowała liczby przyłączanych mikroinstalacji. Spodziewamy się, że w 2020 roku mimo turbulencji gospodarczych ten trend zostanie utrzymanymówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia.Rosnąca liczba mikroinstalacji wpisuje się w nasz Zielony Zwrot, dzięki któremu rozwijamy TAURON w kierunku koncernu multienergetycznego.

Spółka zwraca uwagę, że z miesiąca na miesiąc liczba przyłączeń mikroinstalacji OZE rosła – między styczniem a marcem liczba wykonanych prac skoczyła aż o 40 proc. W marcu w odpowiedzi na nasze pytanie Tauron zapewnił, że prace związane z wymianą liczników na dwukierunkowe nie zostały wstrzymane

Mimo panującej epidemii i wielu ograniczeń z tym związanych, nie odnotowujemy większych problemów podczas realizacji przyłączeń mikroinstalacji. Obecnie nieliczne opóźnienia występują głównie w przypadku nie wyrażenia zgody właściciela obiektu na wejście do budynku w celu wymiany licznika. Trzeba zaznaczyć, że w trakcie wymiany liczników przez naszych monterów, zachowane są wymagane procedury i niezbędne środki ochrony przed rozprzestrzenianiem wirusa tłumaczy Robert Zasina, prezes spółki TAURON Dystrybucja.

Trend wzrostowy przyłączeń OZE  od 3 lat

W 2017 roku Tauron Dystrybucja wykonała nieco ponad 4 tysiące przyłączeń mikroinstalacji o łącznej mocy 24 MW. Rok później liczby wzrosły do ponad 8 tysięcy przyłączeń na 48 MW. W 2019 nastąpił gwałtowny skok – ponad 30 tysięcy nowo przyłączonych mikroinstalacji, a ich moc osiągnęła poziom 206 MW. 

W sumie do sieci dystrybucyjnej spółki Tauron Dystrybucja podłączonych jest ponad 59 tysięcy mikroinstalacji OZE o łącznej mocy 390 MW.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.