Reuters: Do przetargu na pierwsze projekty OZE przystąpiło w Kolumbii 27 firm

Kolumbia otrzymała oferty od ponad dwudziestu firm, które chcą wziąć udział w pierwszym w kraju przetargu na projekty energii odnawialnej – informuje agencja Reuters. Przetarg jest częścią wysiłków zmierzających do rozszerzenia i dywersyfikacji dostaw energii elektrycznej. Dziś około 70% energii elektrycznej w Kolumbii pochodzi z energetyki wodnej.

Jak informuje specjalista ds. kopalń i energii – Maria Fernanda Suarez, przetarg na realizację 22 projektów związanych z energią słoneczną, wiatrową i biomasową rozstrzygniętych zostanie 26 lutego. Do udziału przystąpiło dwadzieścia siedem firm lokalnych i międzynarodowych. – Naszym celem w pierwszym przetargu jest uzyskanie 500 megawatów zainstalowanej mocy ze źródeł niekonwencjonalnych – informuje Suarez. – Oferty, które zostały złożone, zapewniają jednak 1500 megawatów. To okazja, by pokazać potencjał, jaki Kolumbia ma w tego rodzaju energii.

Zgodnie z założeniami produkcja energii elektrycznej w ramach zwycięskich projektów ma się rozpocząć w 2021 roku. Rząd Kolumbii chce mieć zdolność generowania 1500 megawatów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w ciągu czterech lat. Dla porównania obecnie jest to zaledwie 50 megawatów.

Poza energią wodną, około 20% energii elektrycznej w kraju pochodzi obecnie z gazu i paliw płynnych, około 8% z węgla i zaledwie 2% z odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, energetyka wietrzna czy biomasowa.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Masowe odławianie ryb w Australii. Wszystko po to, by ochronić gatunki przed wymarciem

Władze stanu Nowa Południowa Walii w Australii zdecydowały się na radykalny i być może bezprecedensowy (przynajmniej na taką skalę) krok w celu ochrony ryb. Przeznaczono 10 mln dolarów na odłowienie zwierząt z dolnej części rzeki Darling i przeniesienie ich do innych miejsc. To jeden ze sposobów złagodzenia skutków suszy, jaka dotknęła region wiele miesięcy temu.