Rosja: powódź opóźniła oddanie do użytku farmy wiatrowej w Adygei

Zależna od rosyjskiego holdingu RosAtom spółka Novawind poinformowała o przesunięciu terminu oddania do użytku pierwszej dużej farmy wiatrowej w Adygei. Powodem opóźnienia jest powódź, która dotknęła region w październiku 2018 roku.

Taką informację przekazał dziennikarzom dyrektor generalny spółki, Aleksandr Korczagin. Wywiad miał miejsce podczas kwietniowego forum „AtomExpo 2019”. Pomimo poważnych trudności firma zapewniła, że obiekt zostanie uruchomiony w sierpniu bieżącego roku. Oznacza to przesunięcie terminu o niecałe trzy miesiące, ponieważ pierwotnie mówiło się o drugim kwartale 2019 r.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Gdy tylko udało nam się usunąć ostatnie komplikacje wynikające z zalania terenu budowy, prace idą normalnym tempem. Jesteśmy pewni, że w roku 2019 farma osiągnie swoją pełna moc – powiedział rosyjskim mediom Korczagin. Z kolei zgodnie z informacjami, jakie podało biuro prasowe Novawind, na plac budowy dostarczono już wszystkie wymagane elementy budowy, w tym elementy filarów oraz łopaty turbin. Natomiast zalaniu uległy przygotowane wcześniej fundamenty, co wymusiło ich dodatkową stabilizację i osuszenie całego terenu inwestycji.

Pomimo tych trudności udział RosAtomu w projektach związanych z odnawialnymi źródłami energii stale wzrasta, a obszarem największych inwestycji pozostają południowe regiony Rosji, zwłaszcza kraj stawropolski i kraj krasnodarski. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest niewystarczająca produkcja własna energii elektrycznej w tych krajach i wynikający z tego deficyt mocy – kraj krasnodarski produkuje 11,5 mld kW/h, a jego zapotrzebowanie wynosi ponad 26,9 mld kW/h. To daje mu drugą pozycję w Federacji pod względem niedoboru energii. W celu poprawy bezpieczeństwa energetycznego w trakcie wspomnianego „AtomExpo” doszło do podpisania przez GazPromBank i VetroOGK (jeszcze jedną spółkę wchodzącą w skład holdingu RosAtom) aneksu do umowy o zwiększeniu limitu kredytowania dla inwestycji w energię wiatrową.

Jak podaje agencja Interfax, przedsiębiorstwo Novawind zostało zarejestrowane w Moskwie we wrześniu 2017 r. jako część holdingu RosAtom – 100% udziałów Novawind posiada spółka akcyjna AtomEnergoProm, należąca do RosAtomu. Zarząd holdingu oświadczył, że głównym powodem powstania nowego podmiotu była potrzeba konsolidacji aktywów powiązanych z generacją wiatrową, a rozproszonych w pozostałych spółkach wchodzących w skład holdingu.