W Rosji powstanie pierwsza sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Rosyjskie media branżowe informują, że w Federacji Rosyjskiej powstanie pierwsza w kraju sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa infrastruktura umożliwi przejazd pojazdem elektrycznym z Kaliningradu do Władywostoku. Jak informuje portal Izwiestia, tego wyzwania chce podjąć się grupa Rosyjskie Sieci (Rosseti).

Rosyjskie Sieci będą pierwszym operatorem rosyjskich stacji ładowania oraz w dłuższej perspektywie – infrastruktury ładującej drony. W planach spółki jest przede wszystkim budowa stacji ładowania w dużych miastach oraz wzdłuż dróg federalnych. W ciągu pierwszego miesiąca firma Rosteh przygotowała tysiąc punktów ładujących. Jak wskazują eksperci, w kraju obecnie jest zarejestrowanych ponad tysiąc samochodów elektrycznych. Poniżej znajduje się mapa z zainstalowanymi dotychczas stacjami ładowania w Federacji Rosyjskiej (według danych autotesla.ru).

Fotowoltaika od Columbus Energy

Obecnie w Moskwie, Sankt-Petersburgu, Kaliningradzie, Soczi, Jekaterynburgu i Jarosławie postawiono łącznie 122 punkty ładujące. Oczekuje się, że w tym roku nowe stacje ładujące zostaną zainstalowane w Samarze, Permie oraz we Władywostoku.

26 czerwca br. Rosseti poinformowało, że uroczyste otwarcie pierwszej stacji ładującej miało miejsce w Kaliningradzie. „Stawiamy pierwsze kroki ku przyszłości technologicznej. Mam wielką nadzieję, że liczba pojazdów elektrycznych w naszym regionie będzie rosnąć. W przeddzień mundialu chcemy pokazać, jak powinno się dbać o środowisko. Myślę, że jest to dobry przykład i dobry początek” – wyjaśnił gubernator Obwodu Kaliningradzkiego, Anton Alikhanov.

We współpracy z firmą Rosteh stacje ładowania zostaną także zainstalowane wzdłuż Donu i Kaukazu. Dwanaście pierwszych stacji powstanie jeszcze w tym roku. Szacuje się, że w 2017 roku Rosteh zainstaluje ich w sumie 190.