Rośliny pomogą przedszkolom w walce z zanieczyszczeniem krakowskiego powietrza

Według wyników najnowszych badań przygotowanych na zlecenie organizacji humanitarnej UNICEF zanieczyszczenia powietrza stanowią duże niebezpieczeństwo zwłaszcza dla najmłodszych. Cząstki PM2,5 oraz PM10 są w stanie dokonać wielu negatywnych zmian w ich organizmach, ponieważ dzieciom wystarczą mniejsze stężenia szkodliwych substancji, by odczuły one negatywne skutki ich występowania. Nie można się zatem dziwić, że miasta, w których smog jest częstym zjawiskiem, próbują przeciwdziałać zagrożeniu na różnorakie sposoby, również za pomocą edukowania w tym zakresie nawet najmłodszych Polaków.

W ramach kampanii „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa” do ok. 700. przedszkoli trafią zielistki, czyli zielone rośliny skutecznie pochłaniające zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Stanowią one naturalny filtr, przez co cenione są także w Krakowie, gdzie zanieczyszczenia powietrza często znacząco przekraczają normę. W ramach tej akcji najmłodsi zabiorą sadzonki zielistek do swoich domów, aby i tam pełniły pożyteczną rolę.

– Rośliny, które dajemy dzieciom w opiekę, wychwytują pyły i zanieczyszczenia; pomogą więc oczyścić powietrze w pomieszczeniach, w których przebywają i uczą się maluchy. Dla dzieci jest to także nauka, że każdy z nas może aktywnie wpływać na jakość powietrza, którym oddychamy – powiedziała Katarzyna Król, zastępca prezydenta Krakowa, podczas przekazania pierwszych roślin uczniom jednej ze szkół objętych programem.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Powstanie nowe ministerstwo odpowiedzialne za walkę ze smogiem?

Następny artykuł

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu najbardziej przyjazną naturze polską uczelnią

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,