Rosyjskie kurorty będą zamknięte dla samochodów z silnikiem benzynowym

Jak podaje rosyjskie medium Green Evolution, w kurortach turystycznych oraz na obszarach naturalnych szczególnie chronionych planowane jest wprowadzenie zakazu wjazdu pojazdów z silnikami benzynowymi. W olimpijskim parku w Soczi ograniczenia będą obowiązywać już od lipca tego roku.

W kurortach położonych na terytorium Kraju Krasnodarskiego będzie zakaz poruszania się pojazdów nie spełniających standardu emisji spalin Euro-4. W dyskusji nad zakazem rozważa się wprowadzenie restrykcji tylko w strefach nadmorskich. „W przyszłości ograniczymy dostęp do innych chronionych obszarów przyrodniczych i terenów rekreacyjnych dla mieszkańców i gości regionu”, wyjaśniło biuro prasowe gubernatora Weniamina Kondratjewa w odpowiedzi na zapytanie „Rosijskiej Gaziety”. Powstały już nowe znaki drogowe, które określają limity wjazdu samochodów napędzanych benzyną.

Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ekologii Federacji Rosyjskiej podkreśla, że transport samochodowy jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza. Do walki z nim potrzebne są radykalne środki, szczególnie w naturalnych strefach wielkich miast, takich jak Park Narodowy „Łosinyj ostrow” w Moskwie. Jednocześnie władze przyznają, że przejście na samochody elektryczne wymaga stworzenia odpowiedniej infrastruktury, w tym możliwości wynajmu pojazdów przyjaznych dla środowiska.

Fotowoltaika od Columbus Energy

26 czerwca 2017 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszej stacji ładującej w Kaliningradzie. „Stawiamy pierwsze kroki ku przyszłości technologicznej. Mam wielką nadzieję, że liczba pojazdów elektrycznych w naszym regionie będzie rosnąć. W przeddzień mundialu chcemy pokazać, jak powinno się dbać o środowisko. Myślę, że jest to dobry przykład i dobry początek”, wyjaśnił gubernator Obwodu Kaliningradzkiego, Anton Alikhanov.

Według danych z sierpnia 2017 roku w Moskwie, Petersburgu, Kaliningradzie, Soczi, Jekaterynburgu i Jarosławie postawiono łącznie 122 punkty ładujące. Oczekuje się, że w tym roku nowe stacje ładujące zostaną zainstalowane w Samarze, Permie oraz we Władywostoku. Więcej informacji w tekście: W Rosji powstanie pierwsza sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Moskwa zaczęła także wprowadzać pierwsze sygnalizatory świetlne, które będą zasilane energią odnawialną. Sygnalizatory posiadają dwa niezależne źródła prądu, tj. generator energii wiatrowej oraz generator słoneczny.

Źródło: Green Evolution, Rosijskaja Gazieta