Rosyjskie Ministerstwo Energetyki oraz Ministerstwo Przemysłu i Handlu za OZE

„MinPromTorg”, jak Rosjanie nazywają swoje ministerstwo przemysłu i handlu, ogłosiło, że w pełni popiera przedłużenie rządowego  programu rozwoju OZE na terenie Federacji Rosyjskiej i wsparcie dla firm tego sektora energetyki.

Taką informację podała agencja TASS. Źródłem informacji okazał się rosyjski minister przemysłu i handlu, Denis Manturov, oraz wywiad jakiego udzielił pod koniec marca podczas Krasnojarskiego Forum Ekonomicznego.

W tej samej wypowiedzi wyraził się też bardzo pozytywnie o produkowanych w Rosji modułach i podzespołach instalacji słonecznych, chwaląc je szczególnie za wysoką efektywność, dzięki czemu – jego zdaniem – są konkurencyjne i cieszą się zbytem na rynkach krajowych i zagranicznych. Faktem jest, że niewielkie partie rosyjskich paneli fotowoltaicznych sprzedano m.in. firmom ukraińskim i holenderskim.

W trakcie Krasnojarskiego Forum Ekonomicznego kwestie związane z OZE były szeroko omawiane, głównie w kontekście rządowego programu wsparcia udziału odnawialnych źródeł energii w rosyjskim miksie energetycznym. Oprócz Ministerstwa Przemysłu również Ministerstwo  Energetyki, w osobie ministra Aleksandra W. Nowaka, wyraziło się pozytywnie o samym rządowym programie i rekomendowało jego przedłużenie.

Rząd Federacji Rosyjskiej podjął decyzję o wprowadzeniu państwowej pomocy dla sektora OZE w 2012 r. i planował zakończyć pierwszy etap w 2024. Dalsze działania i ewentualne przedłużenie pomocy miały być uzależnione od tego, czy taka forma pomocy okaże się efektywna i uzasadniona ekonomicznie. Głównym narzędziem tej pomocy są „umowy o dostawie mocy”, które gwarantują inwestorom prawo do doliczania dodatkowej taryfy do ceny kilowata energii.

Na chwilę obecną oceny programu są niejednoznaczne, od jednostek  administracji państwowej płyną głosy o konieczności przedłużenia programu. Z kolei prywatny biznes niejednokrotnie krytykował rząd za przenoszenie kosztów modernizacji energetyki na odbiorców energii i argumentował, że „zielone taryfy” istotnie podnoszą koszt prowadzenia działalności gospodarczej w Rosji, a program powinien zostań gruntownie zmieniony.

Pierwsze próby obiektywnej oceny wyników programu odbędą się w maju bieżącego roku podczas planowanego „Forum ARWE” („All Renewable World Energy Forum”). Jest niemal pewne, że władze będą optowały za przedłużeniem programu, pod znakiem zapytania stoi jedynie, czy i w jakim zakresie uwzględnione zostaną postulaty podnoszone przez rosyjskich przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: